GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
13 Haziran 2018 ( 38 izlenme )
Reklamlar

10 Ünlü Markanın Logolarındaki Gizli Sır

Dünyaca ünlü markaların logolarındaki sırlar!
Dünyaca ünlü markaların logoları aslında çok daha mesajlar veriyor bize işte markaların mesajları...

ABD'nin ünlü posta servisinde E ve X harflerinin birleşiminden oluşan ok işaretini fark ettiniz mi? Bu ok, gönderilerinizin tam yerine, tam zamanında ulaşacağını sembolize ediyor.

Amazon'un logosundaki ok işaretinin A harfinden Z harfine uzanması bir tesadüf değil. Online perakende devi, "mağazamızda A'dan Z'ye her şeyi bulabilirsiniz," mesajını veriyor. Ayrıca bu ok sayesinde sıcak bir gülümseme de yaratıyor. Zekice...

Web'deki fotoğrafları paylaşmak üzerine kurulu Pinterest servisinin logosundaki "pin" yani iğne'yi görebiliyor olmalısınız. P harfinin, fotoğrafları ilan tahtalarına iğnelemek için kullanılan küçük pin'lere benzetilmesi bilinçli bir tercih.

Jilet ve tıraş bıçağı üreticisi Gilette'in logosunda G ve I harflerine dikkat. Bir jiletle kesilmiş gibi uçları giden bu harfler, markanın ne kadar keskin jiletler ürettiğini anlatmaya çalışıyor.

Sony'nin laptop markası VAIO isminin ve logosunun seçimi çok bilinçli bir tercih zira VA kelimesi logoda, analog sinyalleri sembolize ediyor. IO ise dijital makine dili olan 1 ve 0'ları anlatıyor. Yani VAIO analog ve dijital dünyanın birleşimini sembolize ediyor.

Teknoloji devi Cisco, ABD'nin San Fransisco kentinde doğdu. Şirketin logosundaki mavi çubuklar da aslında bu şehrin ünlü asma köprüsünü sembolize ediyor.

Dünyaca ünlü bisiklet yarışının logosundaki sarı bisiklet tekerliği aynı zamanda güneşi de sembolize ediyor. Elbette R harfinin da bisikletçi olarak şekillendiğini de fark edebilirsiniz.

Toblerone çikolataları, İsviçre'nin Bern şehrinde doğdu. Bu şehir aynı zamanda, "şehirlerin ayısı" olarak da tanınıyor. Peki logo'da yer alan dağın üzerindeki beyaz bölgedeki ayıyı görebiliyor musunuz?

Otomobil lastiği üreticisi Continental'in C ve O harfleri kasten iç içe geçirilmiş zira biraz dikkatli bakınca iki harfin oluşumundan bir tekerlek ortaya çıktığını fark edebilirsiniz.

Ünlü Alman otomobil üreticisi aslında işe başladığında bir uçak üreticisiydi ve logosundaki iki mavi üçgen gökyüzünü temsil ediyor. Beyaz kısımları ise bir uçağın pervanesi olarak düşünün. Ünlü BMW logosu artık çok daha anlamlı değil mi?

Carrefour markasını bilmeyen yoktur. Fransız mağazacılık devinin logosu, Fransızca'da kesişen yollar anlamına geliyor. Logodaki oklar da bunu sembolize ediyor. Peki iki ok arasındaki beyaz boşluklara bakınca ne görüyorsunuz?


Teknoloji devi Sun Microsystems'in logosundaki minik U ve N (n) harfleri birleştiğinde aynı zamanda S harfini oluşturuyorlar ve bu üç harf bir araya gelince ne oluyor: SUN

Coca Cola aslında bir Amerikan şirketi ama O harfi ile L harfinin birleşmesi, tamamen tesadüf olarak, Danimarka bayrağının şekline uyuyor. Bu da Coca Cola'nın Danimarka reklamlarında sürekli vurguladığı bir detay. Hatta Coca Cola, Dainamarka'lılara bayraklarını gösterebilmek için ismini her yerde aşağıdan yukarı yazmaya özen gösteriyor. Sanırsınız ki, koskoca Coca Cola'yı vakt-i zamanında ezoterik bir Danimarka örgütü kurdu da, Coca Cola da sürekli bununla gururlanıyor. Çok acayip!

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mutlaka okuyun.. Evlilikte K-avgaları Bitiren 20 Cümle. Bol Bol Kullanalım Küflü Ekmeğin Küfsüz Tarafını Yediğinizde Vücudunuzda Bunlar Oluyor Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Gelecek'ten Verdiği Haberler