GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
18 Mart 2018 ( 3812 izlenme )
Reklamlar

Gemi..


Deniz aşırı ülkelere konteyner taşıyan büyük bir uluslararası şirketin özel donanımlara sahip limanında yük gemisine hızlı bir şekilde konteyner yüklemesi yapılır. Geminin acilen limandan ayrılıp yola çıkması lazımdır.

Bu arada gerekli erzaklar,ihtiyaçlar depolanmış,personel de hazır vaziyettedir. Bütün evraklar hazırlanmış, tüm bakımları yapılan gemi hareket için limandan iznini alır.

Kaptan hareket emrini verir, ancak daha yeni bakımları yapılan geminin motoru bir türlü çalışmaz, limandaki mühendisler, teknisyenler, gemideki usta başları veteknik kadro kazan daireisinde toplanmışlardır.

Ne yapsalar nafile arızayı bir türlü bulamazlar. Zaman çok önemli acilen geminin hareket etmesi gerekmektedir. Arızanın çözülememesi en üst yetkiliye kadar gider, oradan da şirket sahiplerine gider.

Ne yapın ne edin en kısa zamanda gemiyi yola çıkarın emri gelince iyice telaşlanırlar. Sonun da çok tecrübeli bir motor ustasını çağırmaktan başka çareleri kalmamıştır.

Usta elinde alet çantasıyla liman gelir, gemiye çıkar, kazan dairesine iner,ortalıktaki lüzumsuz kalabalığı dışarı çıkartır. Sonra geminin motorunu bir doktor edasıyla dinler, marşa batırır,tekrar dinler,tekrar dinler, alet çantasını açar, bir çekiç çıkarır.

Motorun yanına gelerek dinlediği yere sertçe vurur. Bir marş ve motor çalışmaya başlar. Herkes sevinir, gemi limandan ayrılarak yüküyle yoluna devam eder. Yaşlı usta ödemeyi faturayla bildireceğini söyleyerek limandan ayrılır.

Ertesi gün taşımacılık şirketine bir elaman göndererek faturayı muhasebeye bıraktırır. Fatura da iş ücreti olarak 1000 dolar yazmaktadır. Bunu gören muhasebe müdürü şok halinde şirket müdürüne durumu bildirir.

Müdür kızarak “Yarım saat bile uğraşmadı ne 1000 dolarıymış bu? Ayrıntılı fatura isteyin” der. Müdür ustayı arayarak ayrıntılı fatura istediklerini bildirir.

Bir kaç gün sonra posta ile gelen faturayı muhasebe müdürü, genel müdüre götürür. Genel müdür faturayı açar ve faturada aynen şöyle yazmaktadır” Çekiç on dolar. nereye vuracağını bilmek 990 dolar.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BU KADARINA DA PES GERÇEKTEN (İZLEDİKÇE ÇILDIRACAKSINIZ) İbrahim Erkal'ın Hayat Hikayesini Bir de Kendisinden Dinleyelim. İşte Kına bildiğimiz KINA ; Meğer o inatçı hastalığın çaresine bu kadar yakınmışız.. ŞEYTAN İNSANLARI NAMAZDAN NASIL SOĞUTUYOR