GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
24 Mart 2019 ( 6566 izlenme )
Reklamlar

Banyyoya idrarını yapmak bakın neye sebep oluyor

Banyo esnasında idrarımı tutmayıp banyoya yapıp ve banyoyu güzelce yıkadıktan sonra burada gusül abdesti alıyorum, aldığım abdest sahih midir?Bu durumun gusül veya abdeste bir zararı olmaz.BANYO ADABI:1. Banyo yapmadan önce misvakla dişimizi temizlemeliyiz.2. Banyoya, Allah’ın huzuruna temiz çıkmak gibi, güzel düşüncelerle girmelidir. 3. Sol ayağımızla banyoya girmelidir.4. Girerken “Bismillahirrahmanirrahim, pisliklerin her cinsinden ve kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım.” demeliyiz.


(Buhârî, Vüdû’, 9, Deavât, 14; Müslim, Hayz, 122, 123)5. Banyoyu kimsenin göremeyeceği şekilde kapatmalıyız.6. Hamamda setri avrete riayet etmeli ve peştamal giymelidir.7. İlk girişimizde sağ ve sol omuzlarımızı yıkamalıyız.8. Suyu lüzumundan fazla israf etmemeliyiz.9. Banyoda suyun sıcaklığı gibi ürperten hallerde cehennemi düşünmeli, bununla cehennem arasında mukayesede bulunmalıdır.10. Banyoda konuşmamalı, aşikâre Kur’an ve ilahi gibi şevler söylememelidir.11. Akşama yakın, akşam ile yatsı arasındaki vakitlerde banyoya girilmemelidir.12. Banyoda su dökünürken ayakta su dökünmelidir. Oturarak su dökünmemelidir.13. Banyoda küçük büyük abdest bozulmaz. Peygamberimiz (asm) bu hususta da önemle durur: “Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (Tirmizî, Tahâre 17; Nesâî, Tahâre 6)14. Banyo, yıkanan tarafından güzelce temizlenir. Nahoş görüntülere meydan verilmez. Sabun, saç ve pis su artıkları giderilir. Kirli çamaşır asılmaz. Kirli olarak bırakılmaz.15. Herkesin özel banyo peştamalı olur ve kendi peştamalını kullanır.16. Banyodan evvel saç, bıyık gibi yerleri uzamışsa düzeltmeli ve kısaltmalıdır.17. Koltuk altlarında biten tüyleri azami kırk günde bir yolmak ve tıraş etmek müstehaptır.
18. Kasıkları azami kırk günde bir temizlemek sünnettir.19. Sağ gözümüze üç, sol gözümüze iki sürme çekmek ve sürme çekerken sağdan başlamak Peygamberimiz (asm)’in bir sünnetidir.20. Kestiğimiz tırnakları, tüyleri bir parçaya sararak toprağa gömmeli ya da yakmalıyız.Banyoya tuvaletini yapmak günahmıdır ? Soru: Gusül abdesti alırken yada acil durumda tuvalet ihtiyacı için duşakabini kullanıyoruz. Banyoya işemenin günah olduğu söyleniyor. Araştırdım bu konuda yeterli bilgi bulamadım. Bu konuda yanlış ve hata yapmak istemiyorum. Bizi bu konuda aydınlatmanız mümkün mü acaba Şimdiden teşekkür ederim. CEVAP: Evet hadisi şeriflerde Peygamber Efendimiz s.a.s içinde gusül alınacak suya bevletmekten biz ümmetini sakındırmıştır.. Ancak bu sakındırma suyun bir akarı olmayıp ayağın altına biriktiği eski durumlar içindir. Hadisi şerifte bu husus vurgulanmış ve ayak altında birikmiş ve durağan su içine bevletmenin manevi zararlara, bahusus vesveseye sebep olabileceği açıklanmıştır. Şu halde banyo gideri açık ve suyun akıp gittiği bugünkü banyolarda dikkati bir şekilde def-i hacet etmede bir mahzur yoktur. Ayrıca banyoya girerken duası okunur ve besmele çekilirse elbisesizliğin doğuracağı muhtemel zararlardan ve her türlü şerden de kişi korunmuş olur. Yani helaya giriş duasını unutmamayı tavsiye ediyorum. Duası: Allahım her türlü maddi manevi pisliklerden sana sığınırm, bismillah” der ve helaya/banyoya girer, biliyorsa arapçasını okuması evladır.Hadis-i şeriflerde yasaklanan ”banyoya bevl edilmez” hususu mollakasım hoca kardeşimin de izah ettiği gibi suyun ayak altında toplandığı veya toprak mekanda yapılan yıkanmalar için geçerlidir.Zamanımızda ki banyolar genellikle fayans veya seramik kaplı olduğu için üzerinize sıçratmadığınız müddetce bir sorun teşkit etmez. Ancak eğer toprak veya suyun ayakaltında biriktiği bir mekanda yıkanmak icab ederse hadis-i şeriflerdeki yasak yine gündemdedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cennetlik Adamın Ameli Bir Tek Senin Mi Deden Var Ulan.. Devamını Okuyun... LÜTFEN OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN Kİ HERKES EVLERİNDEKİ TEHLİKENİN BİLİNCİNDE OLSUN!!!!