GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
15 Nisan 2018 ( 2816 izlenme )
Reklamlar

Beyin hakkında 20 şaşırtıcı gerçek

1 – Beyin üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki beynin serebellum kısmı kendimizi gıdıklamamızı engeller. Böylece beklendik ve beklenmedik olaylar arasında ayrım yapabiliriz.

2 – Beyniniz 40’lı yaşların sonuna kadar gelişmeye devam eder.3 – Çikolatanın kokusu beyninizdeki teta beyin dalgalarını artırır ve gevşemenizi sağlar.

4 – Beyninize 5-10 dakika arası yetersiz oksijen gitmesi, kalıcı beyin hasarlarına yol açabilir. 5 – Araştırmalar hüzünlü müzik çalınan yerlerde, insanların hissettikleri acıyı hafifletmek için daha fazla alışveriş yaptıklarını ortaya koymuştur.

6 – Midenizde, bağırsaklarınızda, pankreasınızda, ciğerlerinizde, anüsünüzde, hayalarınızda ve hatta beyninizde bile tat alıcılar bulunmaktadır.

7 – Beyinde acı reseptörü yoktur, bu nedenle beynimiz acıyı hissetmez. 8 – Alkol almak size hiç bir şeyi unutturmaz.9 – Yetersiz uyku beyninizi etkiler ve iradenizi zayıflatarak, tepkilerinizi yavaşlatır.

10 – Beyin donmasının bilimsel adı “Sphenopalatine ganglioneuralgia”dır. 11 – Sağ beyin ve sol beyin, sanılanın aksine ayrı değil beraber çalışır.

12 – Bilim adamlarına göre; diyet yapmak, beyninizi kendisini yemesi için zorlayabilir. 13 – Kronik stres, beyninizin erken yaşlanmasına ve güçsüzleşmesine neden olur.

14 – Evde yaşanan şiddetli kavgaların küçük çocukların beynine yaptığı etkiyle, çatışmaların askerlerin beynine yaptığı etki aynıdır.

15 – Çok küçük bir enerjinin bile beynin işleyişini değiştirdiği ve empatiyi azalttığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

16 – Başkaları için para harcamak sizi, kendiniz için para harcamaktan daha mutlu eder. 17 – Beyniniz sıkıcı birinin yaptığı monoton bir konuşmanın daha ilginç olması için konuşma sesini kafamızda değiştirir.

18 – Bazı akademik çalışmalara göre mutluluğun anahtarı bir şeyler satın almak değil bir şeyler tecrübe etmektir.

19 – Gece uykusu beyin için en ideal uykudur. Beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağların geliştirilmesini sağlar. Bu sayede beyin gündüz öğrendiklerini gece kayda geçirir.

20 – Bir espriye gülmek basit bir iş değildir, beyindeki beş farklı bölgenin bir arada çalışmasını gerektirir.

Bunu paylaş:

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vücuttaki İltihabı Atan 8 Besin Elma Sirkeli Karışımla Sinüs Enfeksiyonunu Dakikalar içinde Yok edin! Evinde Yoğurt Mayalayanlar! Buna Çok Dikkat Edin! Pazarda yok satıyor kanser başta olmak üzere bir çok hastalığa karşı şifası var..