GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
18 Ocak 2018 ( 1225 izlenme )
Reklamlar

Beyne Zarar Veren Yanlış Alışkanlıklarımız..

Bazı alışkanlıklarımızın beyne zarar verdiğini az çok tahmin edersiniz. Ama gelin birlikte tekrar bir gözden geçirelim, bilmediklerimiz varsa öğrenelim. Çünkü beynimiz bizi ayakta tutan, yaşam konforumuzu sağlayan en önemli organlarımızdan biri.  

KAHVALTI ETMEMEK Kahvaltı etmeyen kişiler, düşük bir kan şekeri seviyesine sahip olur. Bu durum beyiniçin yetersiz besin tedarik edilmesine ve sonunda beyin dejenerasyonuna yol açar.

AŞIRI ISINMA Beyin arterlerinin sertleşmesine neden olarak, zihin gücünün azalmasına yol açar.

SİGARA İÇMEK Çoklu beyin büzülmesine neden olur ve Alzheimer hastalığına yol açabilir. 
YÜKSEK ŞEKER TÜKETİMİ Çok fazla şeker proteinlerin ve besinlerin emilmesini durdurur ve dengesiz beslenmeye neden olur ve beynin gelişmesine engel olabilir.

HAVA KİRLENMESİ Beyin vücudumuzda en çok oksijen tüketen organdır. Kirli havanın teneffüs edilmesi, beyne giden oksijeni azaltır ve beynin veriminde düşüş yaratır.

UYKU YETERSİZLİĞİ Uyku beynimizin dinlenmesini sağlar. Uykudan uzun vadeli yoksunluk beyin hücrelerinin ölmesini hızlandırır.

UYURKEN KAFAYI ÖRTMEK Kafayı örterek uyumak, karbondioksit konsantrasyonunu arttırır ve beyne hasar veren etkilere yol açabilir.

HASTALIK SIRASINDA BEYNİ ÇALIŞTIRMAK Hasta iken çok çalışmak veya öğrenmek beyin etkenliğinin azalmasına yol açabilir ve ayrıca beyne hasar verebilir.

UYARICI DÜŞÜNCELERDE EKSİKLİK Düşünmek beyin jimnastiği için en iyi yoldur, beyni uyaran düşüncelerin eksikliği beyin daralmasına yol açabilir. Çapraz bulmaca ve Sudoku iyi egzersiz sağlar.
AZ KONUŞMAK Zihinsel sohbetler beynin etkinliğini geliştirir. 
Kaynak: Beyne Zarar Veren Yanlış Alışkanlıklarımız

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Tandır Bükücü Kınanın Faydasına Bilimsel Olarak Yeni Kanıt Bir kalp cerrahının ev yapımı ilaç tarifi Yine yaptı yapacağını. Canan Karatay'dan olay formül