GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
15 Nisan 2018 ( 924 izlenme )
Reklamlar

BİR ÇOCUKTAN SESLENİŞ

Beni Yetiştirirken Vazgeçeceğiniz 10 şey:

1 – Bana su getirtmeyin, bana da su getirmeyin. Aramızda hizmetçi yok, herkes kendi işini yapsın. Evde küçük yaşta iş gücü kullanmaya ve sevgi istismarına son.

2 – Hata yapmama izin verin ki, gerçekten hataysa sonuçlarını görüp ders alayım. Hata değilse siz ders alın.
3 – Her isteğimi bana almayın. Size karşılıksız kimse bir şey vermiyor. Her şeyin bir çalışma karşılığı elde edileceğini öğrenmeme izin verin. Sonuçlar, çalışmanın ürünüdür.

4 – Benim özgürlüğüm sizin özgürlüğünüzdür. Bir yere gitmek istediğimde beni bırakın. Bana kaçta döneceğimi değil, ilkeler söyleyin. İyi insanlarla birlikte ol ve kendini koru gibi bir söz benim için saat kaçta döneceğimden daha anlamlı ve yaralı. Yoksa ben yapacağımı gündüz gözü de yaparım.

5 – Okulun amacı öğrenmektir.Derslerde kaç aldığım değil, bir şey öğrenip öğrenmediğime bakın.Beni yarın yaşamda ayakta tutacak olan aldığım notlar değil öğrendiklerim olacaktır.
6 – Benimle ilgili fikirleriniz elbette var. Ama arada benim ne düşündüğümü, ne hissettiğimi sorun ve gerçekten dinleyin. Aramızdaki sorunların çoğu iletişimsizlikten kaynaklanıyor.Konuşmak kadar dinlemeyi de öğrenelim.

7 – Ben dürüst olmak istiyorum, beni yalan söylemek zorunda bırakmayın.Size yalan söylemeye başlarsam, bazen bilmeniz gerekenleri de öğrenemeyeceksiniz.

8 – Söylediklerinize karşı çıktığımda size değil, söylediklerinize karşı çıkıyorum.Sizde bana değil, söylediklerime karşı çıkın. Kelimeler incinmez, ama bizler inciniriz. Yani * sen aptalsın* değil, *bu söylediğin fikir güzel değil*, diyelim birbirimize.
9 – Toplum içinde gurur duyacağınız bir birey olmam, sizin bana bir birey gibi davranmanıza bağlı.

10 – Sizden beklediğim şey tek başına sevgi değil, aynı zamanda

saygı. Küçüklerime sevgi, büyüklerime saygı hikayesi, geçen yüzyılda kald.Benden saygı istiyorsanız ben de sizden saygı istiyorum.

Bunu paylaş:

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İştahınızı Açmak ve Mideyi Çalıştırmak İçin Kakule Kullanabilirsiniz Katar Emiri'nden Erdoğan'a videolu teşekkür BALIK TUTMAK İÇİN ÖYLE BİRŞEY YAPTI Kİ İNANILMAZ Sonsuz kudretin sahibini zikreden bir canlı, Elektrik balığı... Düşünüp ibret alann kalplere ne mutlu! SubhanAllah