GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
12 Ocak 2018 ( 1050 izlenme )
Reklamlar

Bir Hastanın Duasını Alınca Ne Olur?


Anadolu Velilerinden Ethem Baba “rahmetullahi aleyh”, bir gün bir hasta ziyaretine gitmişti. Geçmiş olsun dileğinde bulunup sonra kalkmak için izin istedi.

Giderken de; – Bize dua edin kardeşim, buyurdu. Adamcağız; – Efendim bizim duamızdan ne olur ki? diye arzedince; – Öyle deme, buyurdu. Allahü teâlâ, sıkıntılı halde yapılan duayı kabul eder. Adam sordu. – Yani hastanın duası kabul olur mu efendim? – Elbette, hastalık da bir sıkıntıdır.

– Efendim, hasta olunca üzülüyoruz. Bu, doğru değil mi yoksa? – Evet. Hastalığa üzülmek doğru değildir. Ama ibadete, mesela namaz kılmaya mani olursa, o zaman üzülmek gerekir tabii. Sordu yine: – Efendim, “Hastalık nimettir” diye okumuştum bir kitapta. Gerçekten öyle midir? – Evet, ama sabretmek şartıyla.

– Öyleyse hastalığı isteyelim mi yani efendim?
– Hayır, hastalık istenmez. Bilakis hasta olmamak için sebeplere yapışacağız. Buna rağmen gelirse, sabredeceğiz.

Bu nasıl oluyor? Bir gün de bazı sevdikleri bu zata gelip; – Efendim, Allahü teâlâ bu dünyada Müslümanlara da rızık veriyor, kâfirlere de, öyle değil mi? diye arzettiler.

– Evet, öyledir, buyurdu. – Müslümanlara da rahatlık, huzur veriyor, kâfirlere de. – Evet. – Ama Müslümanlar Allah’ın dostu, kâfirler düşmanı. Bu nasıl oluyor efendim?

Buyurdu ki: – Allahü teâlâ bu dünyada “dostlar”la “düşmanlar”ı ayırmıyor. Nimetlerini hepsine saçıyor. Ama ahirette öyle olmayacak. – Ya nasıl olacak efendim? – Orada dostlarla düşmanları ayıracaklar. Müslümanlara “Sonsuz Cennet nimeti” verilirken, kâfirler “Sonsuz azab”a atılacak.

Ve ilave etti: – Hem sonra bu dünyada kâfirlere verilen dünyalıklar, “görünüşte nimet”tir. Aslında “musibet” olup, onları adım adım Cehenneme yaklaştırır da haberleri bile olmaz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Papatyadan ayırt etmek zor! Faydalı diye satılıyor ama tehlike saçıyor Yatmadan Önce Bir Diş Sarımsak Yutmanın Faydaları Yüzen At Görmüşmüydünüz.?? Kemik erimesine son vererek eklem ağrılarınızdan kurtulun!