GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
13 Şubat 2018 ( 6644 izlenme )
Reklamlar

Bu Balıkları Sakın Yemeyin..!

Arkadaşlar fotoğrafta gördüğünüz gibi balıkların içerisinde yumurta ve pirince benzer şeyler görürseniz lütfen yemeyiniz…Bu balığın kanser olduğunu göstermekteymiş. Sağlığınıza korkunç zararlar veriyormuş

Balıkta kanser riski! A Haber’de yayınlanan Deşifre programı, bir skandalı daha ortaya çıkardı. İstanbul farklı türlere ait 30 farklı balık numunesini inceleyen yetkililer 11 balık türünde kanserojen madde tespit etti.

Denizlerdeki kirlilik balıklara da bulaştı. Özellikle Marmara Denizi’nde tutulan balıkların içinde kanser yapan maddelere rastlandı.

A Haber’de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki ‘Deşifre’ programı, balıklarda kanserojen ağır metal skandalını ortaya çıkardı. Zehirli atıkların karıştığı deniz suyunda biriken ağır metaller önce balıklara, daha sonra insanlara geçiyor. Besin değeri çok yüksek olan ve doktorlar haftada bir tüketilmesini önerdiği balıklardaki bu sorun, insan sağlığını tehdit ediyor.

ORANI ÇOK YÜKSEK  İstanbul’da Kumkapı sahili balıkçılar çarşısı, Kartal sahili balıkçılar çarşısı, Üsküdar balıkçılar çarşısı, Ümraniye balıkçıları ve iki ünlü market zincirinin balık reyonlarından 30 farklı balık numunesini alarak laboratuvarlarda analiz ettirdi. 30 numuneden 11’inde kanserojen ağır metal bulundu. Özellikle bu mevsimde en lezzetli balıklardan biri olarak kabul edilen lüferde normal değerlerden 10 kat daha fazla ağır metal (kurşun) tespit edildi.

Midye, hamsi ve denizalasında ise sağlığa zararlı civa, kadmiyum, kurşun gibi 3 çeşit kanserojen ağır metal saptandı. Örneğin; hamside en fazla 0,3 olması gereken civa oranı 0,735, en fazla 0,05 olması gereken kadmiyum oranı yüzde 0,196 ve en fazla 0,3 olması gereken kurşun oranı yüzde 2,389 çıktı. Analizlerde en çok kurşun oranının yüksek çıkması dikkat çekti.

DİP BALIĞINA DİKKAT! İstanbul Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gülşen Altuğ, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Kimyasal Oşinografi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuray Balkıs, Prof. Dr. Kenan Demirkol ve Dr. Can Demir’in katıldığı programda, çok çarpıcı açıklamalarda bulunuldu.

Programda uzmanlar, dip balıklarının ve özellikle midyelerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

Dipteki çamurun kirliliğin en son çökeldiği kısım olduğunu ifade eden uzmanlar, dipte beslenen balıkların, besin maddeleriyle birlikte ağır metalleri de bünyesinde biriktirdiklerini belirtti.

HANGİ ZEHİRLER ÇIKTI?Kurşun: Anemiye, kan basıncında artışa, böbrek, beyin ve erkeklerde üreme fonksiyonlarında hasara, kadınlarda düşüklere, çocuklarda öğrenme ve davranış bozukluklarına sebep olabiliyor.

Kadmiyum: İshal, karın ağrısı, kusma, üreme bozuklukları, bağışıklık sistemi hasarı, psikolojik sorunlar, merkezi sinir sistemi hasarı yapabiliyor.

Civa: Sinir sistemi bozukluklarına sebep olabiliyor. Beyin fonksiyonlarına, DNA ve kromozomlara zarar verebiliyor. Alerjik reaksiyonlara, yorgunluğa ve baş ağrısına yol açabiliyor. Spermlere zarar verip, sakat doğumlara ve düşüklere sebep olabiliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Devamını Okuyun.. Siz Uyurken Yağ Yakan Kaynatılmış Maydanoz Suyu Fırın nasıl temizlenir LÜTFEN! Bir kadın isen paylaş, erkek isen de paylaş. Bu çığlığa duyarsız kalma!!