GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
10 Temmuz 2018 ( 3051 izlenme )
Reklamlar

Bu ilaçları kullananlar, dikkat kanserojen ihtiva ediyor!!

Avrupa Kanserojen Ihtiva Edebileceği Gerekçesiyle Çin Yapımı ‘Valsartan’ Etken Maddesi Içeren Tansiyon Ve Kalp Ilaçlarını Geri Çağırıyor.
Avrupa Tıp Ajansı’ndan yapılan açıklamada Çin’in Linhai bölgesinde Zhejiang Huahai ilaç şirketi tarafından üretilen ‘valsartan’da kanserojen olabilecek kirlilik tespit edildiği bu nedenle toplatma kararı alındığı belirtildi. Valsartan birçok tansiyon ve kalp ilacında kullanılan bir etken madde.

Avrupa’dan sonra Türkiye de alarma geçti. Sağlık Bakanlığı, ülkede, bu üretim tesislerinde üretilmiş tansiyon ve kalp ilacı olup olmadığını araştırmaya başladı. İlaç bulunması durumunda Bakanlık gerekli işlemleri başlatacak.

AA’nın haberine göre; Avrupa Tıp Ajansı, Çin’in Linhai bölgesindeki bir ilaç firması tarafından üretilen “valsartan” maddesinde kanserojen tespit edilmesi üzerine ürünlerin toplatılması kararı almıştı.

Sağlık Bakanlığı, Avrupa Tıp Ajansının uyarısının ardından bu ürünlerin Türkiye’de piyasada olup olmadığının belirlenmesi için harekete geçti.

Bakanlık tarafından söz konusu üretim tesislerinden ruhsatlı olan ve piyasaya sunulmuş tansiyon ve kalp ilacının bulunup bulunmadığı inceleniyor.

İncelemenin, yaklaşık bir hafta içinde tamamlanması öngörülüyor. Bakanlık, sonuca göre ilaçların geri çekilmesi için gerekli işlemleri başlatacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ayet-el Kûrsi'nin Müthiş Sırrı! Çocukların Allah ve Din İle İlgili İlginç Sorularına Yanıtlar . Bir Anne’nin Gözyaşları.. Mutlaka okuyun.. Devamını Oku… Muzu Kaynatıp Suyunu İçin Bakın Ne Olacak!