GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
04 Mayıs 2018 ( 5348 izlenme )
Reklamlar

Bu Sakızlar da Mâsum Değil Demek ki…


Bakkal amcadan “bozuk yok, sakız al” sözünü duymadan büyüyenimiz yoktur herhalde.  Alınan o sakız da, genelde parlak ambalajlı içinden fallar, maniler çıkan o sakızdı.

O zamanlar içinde ne vardı bilemiyorum ama bu zamanlar içindekiler etiketinde tam da bunlar var… Sakız Mayası: Ne ekmek mayası gibi yaş, ne peynir mayası gibi şişede, ne toz maya gibi ambalajda. Evet sakız mayası nedir? Cevabı Türk Gıda Kodeksi versin. ➡TÜRK GIDA KODEKSİ SAKIZ TEBLİĞİ (Tebliğ No:99/ 2 ) Resmi Gazete 24 Temmuz 1999 – Sayı : 23765

Madde 4/b’ye göre; Sakız mayası; gıdaya uygun elastomer, reçine, vinil polimer, parafin,
mikrokristalize vaks, bitkisel yağ ve izin verilen katkı maddeleri ile tekniğine uygun olarak hazırlanan ürünleri ifade eder.
Ah sakız mayası! Neler var sende? Plastik, petrol türevli mineral yağlar mı, ne yağı olduğu, GDO’lu olup olmadığı, margarin mi değil mi anlaşılamayan yağlar… Üstelik bir ürün sakız mayası içerdiğinde etikette belirtilmek zorunda değil.

Sakız Aroması: Orjinal sakız ağacının sakızının kilosu, en son 2017’de yapılan bir habere göre 1100 TL. 10 kuruşluk sakızda da güzelim sakız ağaçlarından elde edilen güzelim sakızların olması ihtimal dahilinde değil. Peki ne yapılmış? O güzel sakız ağacının meyvesinin kokusu laboratuvarda taklit edilmiş, aroması yapılmış. Ama ne aroma. Bu aroma sayesinde sakızı ağzımıza aldıktan 3 saat sonra bile hala sakız tadını alabiliyoruz.

Tabi bu aromanın çözülmesi için etil alkol kullanıldı mı bilemiyoruz… Titanyum dioksit: Doğal yaşama yönelip de titanyum dioksidin zararlarını duymayan kalmadı zannederim. Titanyum dioksit, her zaman değilse de çoğunlukla nanoteknoloji ile üretilen bir üründür. Hücre zarı seçici geçirgendir ve belirli maddeleri içine alabilir. Oysa nano boyuttaki titanyum dioksit parçacıkları hücre zarından izinsiz bir şekilde rahatlıkla geçer. Organik bileşenleri parçalayabildiğinden, organik bir yapı olan DNA’ya da zarar vererek DNA’da mutasyon oluşmasına yani kansere gidebilecek yolda zemini hazırlamaktadır.

Bunu paylaş:

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Afyonkarahisar'da 2 yaşındaki Suriye uyruklu bebek 4'üncü kattan düştü Her sıkıntı ve musibet için kendimizi koruma altına alalım. Mutluluk nedir? KEMİK ERİMESİNİ DURDURAN MUCİZE SEBZE “BROKOLİ”