GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
05 Mart 2018 ( 586 izlenme )
Reklamlar

Cehennemden sonra cennete gidilir mi?


Cehennemden çıkış var mıdır? Günah işleyen müminler cehennemde ebedi mi kalacak, yoksa cezaları bittikten sonra cennete girebilecekler mi? Cehennemden sonra cennete gidilir mi?

Kalbinde iman bulunan ve bu imanla ölen herkesin cehenneme girse bile sonunda cennete gireceğini bildiren hadisler vardır. (Buhari, Tevhid 19, 31, 36, 37; Müslim, İman 322, 334; Muvatta, 1/212; ayrıca İbrahim Canan Bey’in Kütüb-i Sitte tercümesine de bakabilirsiniz.)

Cennete Girmenin İlk Şartı Cennete girmenin ilk şartı iman etmektir. İmanlı bir insan günahkâr olursa, cezasını çektikten sonra cennete gidecektir. İnsanın başına gelen her türlü sıkıntı, hastalık ve musibetler günahının azalmasına bir sebeptir.

Cehennemde Ebedi Kalacaklar Kimlerdir? Âyetlerde ebedi cehennemde kalacağı belirtilenler kâfirlerdir. Ancak salih amel eksiği olanların da bunların cezasını çekeceği malumdur.

Bakara suresi 82. âyette, “iman edenler ve salih amel işleyenler hariç” diyerek, cehennemde ebedi kalacak olanların iman etmeyenler olduğu açıkça belirtilir.

“Hayır, durum hiç de öyle değil. Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimseler var ya, işte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. İman edip makbul ve güzel işler yapanlar ise, işte onlar da cennetliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır.” (Bakara, 2/81- 82)

Yunus sûresindeki âyet de aynı istikamettedir: “Kötülük işleyenler ise, yaptıkları kötülük kadar ceza görürler. Kendilerini bir zillettir kaplayacak… Onları Allah’ın bu cezasından koruyup kurtaracak bir kimse yoktur. Yüzleri sanki kapkaranlık gece parçalarıyla kaplanmıştır. İşte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır.”

“Gün gelir, onların hepsini bir araya toplayıp sonra Allah’a şirk koşanlara: ‘Siz de, taptığınız şerikleriniz de yerlerinize!’ deriz. Artık onları putlarından tamamen ayırmışızdır. Şerikleri: ‘Siz dünyada bize tapmıyordunuz. Bizimle sizin aranızda şahit olarak Allah yeter. Doğrusu, sizin bize taptığınızdan hiç mi hiç haberimiz yoktu.’derler.” (Yunus, 10/27 – 29)

Müminun sûresindeki âyetin devamında bulunan açıklamalar bunların, Allah’ın âyetlerini inkâr eden ve Müslümanlarla alay edenler olduğu belirtilmektedir. Cehennemde ebedi kalacak olanların kâfirler olduğu net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Cehennemden Sonra Cennete Girecekler Kimlerdir? Ayetlerin tamamında Allah’ı (cc) inkar edenlerin ebedi olarak cehennemde kalacakları, kalbinde zerre kadar iman olan bir müslümanında günahlarından dolayı cehenneme girse bile sonrasında cennete gideceği ve ebedi olarak cehennemde hiçbir müslümanın, iman edenin kalmayacağıdır.

Bu nedenle Ehl-i sünnet anlayışında herhangi bir tezat yoktur. İman ile ölenler cehenenme girse bile, cezasını çektikten sonra cehennemde sonsuz olarak kalmayıp cennete girecektir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Canım Evladıma Mektup.. BİR GENCİN TÖVBESİ Türk Doktor Mandalina Kabuklarından Kanseri Önleyen İlaç Üretti Acı Biber Kan Damarlarının Daralmasına Neden Olabilir MUTLAKA OKUYUN...