GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
15 Temmuz 2018 ( 1683 izlenme )
Reklamlar

Çekirdekli Üzüm Kanseri Önlüyor


Kansere Yakalanmamak için Siyah Üzümü Çekirdekleri ile beraber tüketin.

Çağın hastalığı kansere karşı mevsimsel meyve ve sebzeler kalkan görevi görüyor. Diyetisyen Seven, ‘Günlük 1 salkım çekirdekli siyah üzüm, kanserle savaşıyor’ diyerek tavsiyelerde bulundu.

Hızla modernleşen dünyada obezitenin artması, hareketsiz bir yaşam tarzı, kötü beslenme, sigara ve alkol kullanımı kansere yakalanma ihtimallerini artırıyor.

Fakat son yapılan bilimsel yayınlar, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı farklılıklarının çeşitli kanser türlerini % 40-70 oranında engelleyebileceğini gösteriyor. Bir takım besinler var ki bilhassa de mevsiminde tüketince kanserle savaşta çok etkili oluyor.
Acıbadem Hastanesi’nin Beslenme Diyet Uzmanı Hande Seven; çekirdekli siyah üzüm haricinde önerdiği diğer besinleri de soframızdan hiç bir zaman eksik etmememiz gerektiğini vurgulayarak, kanser düşmanı besinleri şu şekilde sıraları;

Sarımsak ve Soğan
Sarımsak ile soğanın içeriğindeki diallildi sülfür bileşiği mide, pankreas, özefagus ve kolon kanserine karşı koruyucu bir etki gösterir. Yapılan araştırmalar sonucunda sarımsak yemenin prostat kanserine yakalanma riskini % 50 azalttığı belirlenmiştirr. Günde 1 ufak boy soğan ya da en az 2-3 diş sarımsak yemeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Karpuz ve Domates
Karpuz ile domates gibi kırmızı besinlerde bulunan likopenin haricinde A ve C vitaminleri bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bilhassa rahim ağzı, prostat, mide ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu özelliktedir. Likopen bu korumayı kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek sağlamaktadır.

Mandalina ve Portakal
Turunçgillerin içeriğinde bulunan limonoidler, C vitamini ve lif sayesinde akciğer, cilt, meme, karaciğer, kolon ve mide kanserlerine karşı korumaktadır. Mandalina – Portakal gibi turunçgilleri ara öğünlerde yiyebilir, salatalarımıza da ekleyebiliriz.

Brüksel Lahanası ve Brokoli
Kükürtlü olan bu sebzelerin özünde isotiyosiyanatlar ve indoller gibi antioksidan bileşikler mevcuttur. Yapılan araştırmalar, bu sebzelerin kanser oluşumunda görev alan hatalı genetik kodlarını değiştirdiğini ve bilhassa kolon, mide, akciğer, prostat ve pankreas kanserlerine karşı vücudu savunduğu göstermiştir.

Roka, Tere ve Ispanak
Kalsiyum, demir ve folik asit gibi vitamin mineraller bakımından zengin olan ıspanak ilaveten bünyesindeki karotenler ve lutein gibi işlevsel bileşenler ile kansere karşı güçlü bir kalkandır. Yapılan araştırmalarda bilhassa ağız, özefagus ve mide kanserine karşı koruyucu olduğu tespit edilmiştir.
Siyah Çekirdekli Üzüm
Siyah üzümün çekirdeğinde bulunan resveratrol, çok güçlü bir antioksidandır. Yapılan araştırmalar; bilhassa kan kanseri, akciğer, prostat, kolon ve pankreas gibi çeşitlerde kanserli hücreleri öldürücü etki gösterdiğini gösteriyor. Taze siyah üzümü çekirdeği ile beraber günde 1 salkım ya da 1 avuç çekirdekli kuru üzümü tüketmenizde yarar var.

Her gün 1 adet Elma
Elmanın bünyesindeki kuarsetin, güçlü bir kanser savaşçısı olarak bilinmektedir. Ayrıca elma özündeki pektin sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Günde 1 adet elma yemek kanser riskini düşürüyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Devamını Oku... GRİP BİR HASTALIK DEĞİLDİR. GRİP ŞİFADIR Yürek ve Dil.. ANNE VE ÇOCUK…