GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
14 Nisan 2018 ( 2811 izlenme )
Reklamlar

CENNETE GİRMENİN 16 YOLU ‘

1. Dil ve Namusu Muhafaza Etmek Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse (dil ve namusunu haramlardan muhafaza ederse), ben de ona cennet hususunda garanti veririm.” (Buhari, Rikak 23,)

2. Son Söz Olarak Kelime-i Tevhidi Söylemek Kimin son sözü, “Allah’tan başka ilah yoktur” (Lâ ilâhe illallah) cümlesi olursa, o kişi cennete girer. (Ebû Dâvûd, Cenâiz 20)

3. Üç Şeyden Uzak Durmak Kimin ruhu şu üç şeyden uzak olarak bedenini terkederse cennete girer: Kibir, hâinlik ve borç. (Tirmizî – İbn-i Mâce)

4. Selamı Yaymak, Yemek Yedirmek, Sıla-ı Rahim, Teheccüd Ey insanlar! Selâmı yayınız, yemek yediriniz, akrabalarınızla alâkanızı ve onlara yardımınızı devam ettiriniz. İnsanlar uyurken siz namaz kılınız. Bu sayede selâmetle cennete girersiniz. (Tirmizî, Kıyâmet 42)

5. Kızmamak Kızma (öfkelenme)! Senin için cennet vardır. (Heysemi.VIII.70.) 6. Sabah-Akşam Camiye Gitmek
Sabah veya akşam camiye giden kimseye, her gidişi için Allah cennette bir ikram hazırla(tı)r. (Buhârî, Ezân 37)

7. Namazını Kılan, Orucunu Tutan, İffetini Muhafaza Eden, Kocasını Memnun Eden Kadın Bir kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, iffetini korur, bir de kocasına itaat ederse, ona ‘Haydi, cennetin hangi kapısından istersen gir’ denilir. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 191)

8. Yetimle ilgilenmek Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben ve yetimi himâye eden kimse cennette şöylece beraber bulunacağız” buyurdu ve işaret parmağıyla orta parmağını, aralarını biraz aralayarak, gösterdi. (Buhârî, Talâk 25)

9. İnsanlardan Bir şey İstememek Sevbân radıyallahu anh şöyle dedi: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kim bana, insanlardan hiçbir şey dilenmeyeceğine dair söz verirse, ben de ona cenneti garanti ederim” buyurdu. Bunun üzerine: “Ben söz veriyorum, dedim.” Râvi diyor ki, Sevbân hiç kimseden hiçbir şey istemiyordu (Ebû Dûvûd, Zekât 27)

10. Üç Vasıftan Biri Olmak Cennet ehli üçtür: 1. Adaletli sultan (devlet başkanı), 2. Bütün akrabalarına ve müslümanlara karşı ince kalpli ve merhametl i olan, 3. Gizlice sadaka veren zengin (Müslim, Cennet, 63)

11. Üç Kız Çocuğu Yetiştirmek Her kim üç kız çocuğunu himâye edip büyütür, güzelce terbiye eder, evlendirir ve onlara lutuf ve iyiliklerini devam ettirirse, o kimse cennetliktir” (Ebû Dâvûd, Edeb 121)

12. Üç Kere Cenneti İstemek Enes bin Malik (Radıyallahu Anh)’den rivayet edildiğine göre, “Allah’u Teala kıyamet gününde meleklerine: “Kulumun amel defterine bakın. Kimin Benden Cennet istediğini görürseniz, onu Cennete sokun. Kim de Cehennemden Bana sığınmışsa, onu ondan çevirin.” (Nûzhetü’l-Mecâlis, 2/274)

13. Sabah Akşam Seyyidül İstiğfarı Okumak İnsan akşama girerken bu duayı okuduğu zaman, o gece ölürse, cennete girer yahut cennet ehlinden olur, Bu duayı sabaha girerken okuduğu zaman da o günde ölürse, o cennet ehlindendir. (Buhari, Daavat, 6306)

14.İlim için Yola Koyulmak Kim ilim öğrenmek için yola çıkarsa, Allah Teâlâ ona cennet yolunu kolaylaştırır. Melekler, ilim öğrenenlerden hoşlandıkları için onlara kanat gererler. Göklerde ve yerde bulunan varlıklar, hatta sudaki balıklar bile âlimlerin bağışlanması için Allah’a yalvarırlar. Bir âlimin sadece ibadetle uğraşan bir kimseye üstünlüğü, on dördüncü gecesinde ayın diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin mirasçılarıdır. Peygamberler altın gümüş değil, sadece ilmi miras bırakmışlardır. İşte bu ilim mirasına konan kimse, çok büyük bir kısmet kazanmış olur. (Ebû Dâvûd, İlim 1)

15. Abdestten Sonra Kelime-i Şehadet Getirmek Sizden biriniz güzelce abdest alır -onu tastamam yapar- sonra da: Eşhedü en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh, derse, o kimseye cennetin sekiz kapısı açılır. O da dilediği kapıdan girer. (Müslim, Tahâret 17)

16. Kur’an Okumak Kur’an ehline; Kur’an’ı oku ve yüksel, Kur’an’ı tıpkı dünyada okuduğun gibi tane tane tertil üzere oku, zira senin rütben, okuyacağın son âyetin yakınındadır. ( Tirmizi, Ebu Davud)

PAYLAŞALIM HERKES OKUSUN

Bunu paylaş:

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MUĞLA'DA MEYDANA GELEN OLAYDA ÖLÜ SAYSI 20'Yİ AŞTI! SON DAKİKA Sinir ve Stresi Alıp Şöyle Rahat Bir Uyku Çekmenizi Sağlayacak Mucizevi 5 Besin Şeker Hastalarının Derin Yaralarına şifa olacak. Evladın Böylesi