Reklamlar

CEVİZ KABUĞUNUN FAYDALARI NELERDİR? ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ.! iŞTE O FAYDALARI.

Kabuklu yemişlerin en faydalısı olan cevizin iyi gelmediği tedâvi etmediği şey yok neredeyse. Peki Ceviz kabuğunun faydalarını biliyor musunuz?

Cevizin faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde protein, lif, Omega 3, Omega 6 yağ asitlerini barındırırken kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, selenyum, manganez minerallerini ve A, B1, B2, B6, C vitaminlerini bulundurmasından dolayı insan yaşamındaki önemi büyüktür.

Ceviz de kabuğu da çok eski zamanlardan bugünlere kadar çeşitli hastalıklarında tedâvileri için ilâç yapımında kullanılmıştır. İşte ceviz kabuğunun 10 faydası…

1- Ceviz kabuğu hem bazı hastalıkların tedavisinde ilâç gibi kullanılırken saç, tırnak ve cilt bakımı için tam bir kozmetik üründür.

2- Cevizin kuru dış kabuğunun çay demler gibi demlenip içilmesi soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.

3- Bağırsaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisi için de aynı karışım (kuru veya taze ceviz kabuğu) günde iki fincan içilerek tedâvi edilebilir.

4- Şeker hastalığı, vücutta D vitamini eksikliğinden oluşan raşitizm hastalığı için de 10-15 adet ceviz kabuğunun su ile kaynatıp içilmesi faydalıdır.

5- Taze (Yeşil) ceviz kabuğu suyu çıkarılarak sivilceli cilt üzerine sürülmesi sivilcelerin ve cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur.

6- Ceviz kabuklarını (Kuru veya yaş) kaynayan suyun içerisine atıp 10 dakika kaynattıktan sonra saçlarımızı yıkadığımızda saç dökülmesi duracaktır.

7- Saçlarımız eski parlaklığına kavuşacak ve yıpranmış saçlarımız kuvvetlenecektir. Saçlarımız kepeklerden arınmış olacaktır.

8- Saçlarımızı bu şekilde hazırladığımız su ile her gün yıkamaya devam edersek varsa saçlardaki beyazlarda azalma görebiliriz.

9- Cevizin yeşil kabuğunun suyu ile yapacağımız kürde saçlar için oldukça faydalıdır. Saça koyu kahverengi bir renk verirken saçların parlaklığını artırır.

10- Ceviz kabuğu suyunu ayak ve el tırnak bakımlarında da kullanabiliriz. İncelen, kırılan tırnaklara ceviz kabuğu suyu sürülmesi, tırnakların güçlenmesini ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Devamını Okuyun..