GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
15 Haziran 2018 ( 3262 izlenme )
Reklamlar

Dil boğaza nasıl kaçar? dili boğazına kaçan insanlara ne yapılmalıdır?

Özellikle dövüş sporu ile ilgilenen sporcularda karşılan bir durumdur.Herhangi bir darbeye maruz kalındığında oluşan kafa travması sonucu çene ve boğazda bulunan kasların anlık gevşemesi ile dilin serbest kalması ve daha çok yerde baygın bulunan kazazedenin boğazına doğru geri çekilmesi ile oluşur.

Dili boğazına kaçmış olan insana nasıl müdehale edilmelidir?

1-Sırtüstü yatırılır. 

Baş arka taraf bükülür boyun desteklenerek kaldırılır. (Boyun kırığı ihtimali mevcutsa yapılmamalıdır.)


-Baş bükülürken çene kaldırılması. (Buda boyun kırığı ihtimali mevcutsa yapılmamalıdır.

-Üçlü havayolu manevrası:

-Baş arka tarafa bükülürken çene öne çekilir alt dudak aşağı itilir.

-Çeneye baskı metodu:

Hasta sırtüstü yatarken çene öne çekilir baş doğal halde kalır.(Boyun kırığı tehlikesinde uygulanabilir).


Oksijen alış verişi eğer olmazsa hücreler kaçınılmaz olarak ölürler. Beyin hücreleri oksijene en hassas olanlardır. Genellikle oksijensizliğe üç dk dayanabildiği kabul edilir. Kalp hücreleri oksijensizliğe 20-30 dk dayanabilirler. Deri ve tırnaktaki hücreler oksijensizliğe en fazla dayanan hücrelerdir. Solunum dakikada 12-20 kere olur. 

Ve beyin sapı tarafınca denetim edilir. Solunum yolu tıkanırsa 2 dk içerisinde şuur kaybı olur. 5-10 dk içerisinde kalp durur.

Bu nedenle; Hastanın dili mutlaka kontrol edilmeli ve geriye çekilme tespit edilirse derhal el ağıza sokulmak suretiyle yada kalem benzeri bir malzeme ile dil boğazdan çekilmeli ve hastaya uzman bir müdehale yapılana kadar ağzı açık ve dili dışarıda tutulmalıdır.

Çok kritik bir durum olduğundan küçük zedelenmelerden kaçınmak yerine acilen müdehale edilmeli yalnızca boyun kırığı gibi konularda yukarıda bahsettiğimiz pozisyonda bir müdehale uygulanmalıdır.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Boğazında yemek kalan çocuğa ne yapılmalı .. DOĞADAKİ BU MUCİZE HASTALIĞI İYİLEŞTİRİYOR!! OKU VE PAYLAŞ İŞTE Gemi batarken karısının söylediği son söz..! Aktarlarda Satılan Ancak Kimsenin Bilmediği Bu Bitki Karın Bölgesindeki Yağları Eritiyor