GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
14 Mart 2018 ( 2090 izlenme )
Reklamlar

Evde Kolayca Portakal, Mandalina, Limon Kabuğu Sirkesi Yapımı ..


Bu sirkeleri evde yapmak için birkaç püf noktasını bilmeniz yeterli olacaktır. Yapımı oldukça kolaydır. Her bayan evdeki malzemeler ile rahatlıkla yapabilir.

Evinizi içinde ne olduğu belli olmayan kimyasallar ile temizlemek yerine yapmış olduğunuz limon, mandalina veya portakal kabuğu sirkesi ile temizleyerek hem sağlıklı hem de ekonomik bir temizlik yapmış olursunuz.Kışın kullanmış olduğunuz turunçgillerin kabuklarını atmayıp değerlendirmenin bir yolu da sirke yapımıdır. Bunun için atık olan kabukları kuru bir yerde muhafaza ederek kurumasını sağlayınız.

Eğer nemli alanda bekletirseniz kurumak yerine nemden dolayı küflenir, bu da sizin işinizi yaramaz, kullanılmaz.Biriktirmiş olduğunuz limon, mandalina, portakal kabuklarını bir kabın içine alarak iyice yıkayınız.
Koyacağınız kabı öncesinde sıcak su ile yıkayıp evde bulunan sirke ile dezenfekte edebilirsiniz.Daha sonra bu şekilde 10 ile 15 gün arası bekletip tülbentten süzün posayı, kabukları ayırın. Elde etmiş olduğunuz limon, mandalina, portakal suyunun içine bir miktar kaya tuzu veya turşu tuzu koyarak karanlık bir yere kaldırın.
Yaklaşık olarak 35 ile 40 gün sonra sirkeniz kullanıma hazır hale gelecektir. Bu sirkeyi evinizde bulunan tüm turunçgil kabukları ile yapabilirsiniz. Dilerseniz tarifteki gibi tüm kabukları karıştırarak elde edebilir veya tek bir turunçgilin kabuğu ile de yapabilirsiniz.

Temizlik amacıyla yapılan sirke; evdeki kötü kokuları yok etmek,evinize girmeye çalışan böcekleri uzak tutma, meyve ve sebzelerin üzerindeki mikrop ve ilaç artıklarını yok etme, bulaşık sonrası bulaşıkları sirkeli su ile durulayıp kanserojen deterjan artıklarından arındırma, banyo suyuna katarak durulanmak yoluyla saç bakımına ve cilt bakımına katkıda bulunmak, evleri temizlemek, mobilyaları parlatmak gibi daha sayamayacağımız pek çok alanda kullanılırlar. kaynak:canimanne.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BAKANLIK AÇIKLADI! İşte At,Eşek,Domuz ve Fare Eti Yediren MARKALAR… Cennetteki Düğün (Yaşanmış bir olay) 15 TEMMUZ GECESİ YAŞANMIŞ GERÇEK BİR OLAY... MUTLAKA İZLEYELİM.. Halimiz Bu Yuhh Bee Diyorum Başkada Bir Şey Demiyorum!