GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
01 Aralık 2017 ( 6172 izlenme )
Reklamlar

Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır..

Bal, pirinç, peynir gibi gıdaların ardından tereyağı sahtekarları da insan sağlığıyla oynamaya başladı.  Vücuda son derece faydalı tereyağının sahtesini ürettiler ve piyasaya sürdüler. 

Peki, tereyağının gerçek olup olmadığını anlama yöntemleri nelerdir?

Bir parça tereyağını sıcak suda eriterek anlayabilirsiniz:
Tek parçada yavaş yavaş eriyorsa gerçektir. Eğer tek parçada değil de birkaç parçaya ayrılarak eriyorsa o gerçek tereyağı değildir.

Oda sıcaklığına bırakarak izleyin:
Gerçek tereyağı, oda sıcaklığına bırakıldığında hiçbir zaman su gibi erimez. Sadece yumuşar. Şekli de aynen kalır. Su gibi eriyen yağlar tereyağı değildir.

Dolaptan çıkardığınızda bıçakla kesmeye çalışın:
Tereyağını dolaptan çıkarır çıkarmaz bıçakla kesmeye çalıştığınızda zorlanmanız bu normaldir ama eğer yağın bütününde bir taş gibi bir çatlama oluyorsa bu durum onun gerçek tereyağı olmadığını katkı maddeli  bir yağ olduğunu gösterir.

Sarı rengine aldanmayın:
Gerçek tereyağın renkle ilgisi yoktur. Bembeyaz bir tereyağı da olabilir. Tereyağının rengi hayvanın sütüyle alakalıdır. Renk de hayvandan hayvana değişir. 
 
Tereyağı tavada köpürür:
Tereyağını tavada erittiğinizde köpürmüyorsa kesinlikle sahtedir! Tereyağı içinde bulunan suyun yoğunluk farkı köpürmesine neden olur. 

Erirken renk farklarını gözlemleyin:
Oda sıcaklığında tereyağın tam olarak erimeyeceği daha önce söylendi. Bir de eriyen kısımlardaki renk farklılıklarına dikkat etmek gerekir. Bir kısmı daha koyu sarı bir kısmı açık sarı olan tereyağlar sahtedir. 

Fiyatı önemli:
Gerçek tereyağlar her zaman pahalıdır. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son dakika: Eski AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın oğlu hakkında FETÖ'den yakalama kararı Rabbimizin En Büyük Mucizesi! Doğum Anında Annenin Vücudundaki Değişiklere Bakın! Son Dakika İstanbul'da Helikopter Düştü İlk Görüntüler! Vicdansız cani İNTİHAR etti… .