GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
08 Ağustos 2018 ( 8667 izlenme )
Reklamlar

Hepimiz kullanıyoruz ama böbrekleri ve karaciğerimizi bitiriyor.

Derhal yakınlarınızı uyarınUzm. Dr. Mehmet Emin Erdem, bilinçsiz vitamin kullanımının zararları hakkında bilgi verdi. Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, bilinçsiz vitamin kullanımının hastalıklara yol açtığını belirterek


 “Vitamin ihtiyacını doğal besinlerden alın" dediHerkesin bilinçsizce vitamin tüketmesinin hatalı bir davranış olduğunu söyleyen Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, kontrollü ve uzman tavsiyesiyle vitamin alımının sağlıklı olduğunu açıkladı.Dr. Erdem sözlerine şöyle devam etti: “Vitamin ihtiyacını doğal besinlerden almak yerine bilinçsizce ek vitaminler kullanmak ise hastalıklara davetiye çıkarıyor. 

Bilinçsizce tüketilen A vitamini karaciğer bozukluğuna; C vitamini, böbrek taşına ve mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Kişinin vitamin eksikliği varsa isteğine bağlı olarak değil doktor kontrolünde ek vitaminleri alması gerekmektedir.

Gereksiz yere alınan A vitaminin fazlası vücutta birikip karaciğer zehirlenmesine yol açabilmektedir. Kişinin hasta olduğu zamanlarda ilk başvurulan C vitamini tüketimi olmaktadır. Ancak yüksek dozda ve uzun süre C vitamini alınması oksalat taşları oluşturabilmektedir. Anemik hastalarda demirle birlikte C vitamini alınması önerilir; ancak demir birikimi olan hemokromatoz durumlarında ve hemolitik anemilerde C vitamini önerilmemektedir."

 İHTİYAÇ KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİYOR

Kullanılması gereken vitaminlerde öncelikle bir hekime başvurulması gerektiğini ifade eden Dr. Erdem, “Ama yine de ihtiyaç duyulan miktar kişiden kişiye farklılık gösterebileceğinden mutlaka doktor kontrolünde olunmalıdır. Genellikle büyüme ve gelişme çağında, hamilelikte, ileri yaşlarda, kronik hastalığı olanlarda, alkolizmde eksikliği belirlenen vitaminler kullanılmaktadır. Vitaminlerin tavsiye edilen günlük miktarları 'RDA' olarak tanımlanmaktadır. 

Bu değerler vitaminlerin etiket bilgilerinde yer almaktadır. Çünkü belirli hastalıklarda kişiye daha yüksek oranda vitamin tavsiye edilir; ayrıca ilaçlar vitaminlerin aktivitelerini engelleyebilmektedir" şeklinde konuştu.

BESLENEREK ALIN 

Beslenmeler ile günlük vitamin ihtiyacının karşılanabileceğini anlatan Uzm. Dr. Mehmet Emin Erdem “Doğal yollarla sebze ve meyve ağırlıklı ve dengeli bir beslenmeyi tercih edilmelidir. Mevsimine göre uygun miktarlarda tüketilen taze meyve ve sebzeler en zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır" ifadelerini kullandı.İHA

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ÇOCUKLARIMIZA GÜZEL İSİM KOYMAK NEDEN ÖNEMLİDİR Sadece 1 yudumu yetiyor karaciğeri yenilemeye karnı dümdüz yapmaya! Şeker Hastalarının Derin Yaralarına şifa olacak. 5 yaşındaki Kayıp Mehmet olayında yeni detaylar