GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
06 Temmuz 2018 ( 8190 izlenme )
Reklamlar

Hiç düşündünüz mü ? Vişne suyu ve reçeli yok satarken, kiraz suyu ve reçelinin olmaması nedendir?


Yıllardır kafama takılan sorulardan biridir. Vişne ve kiraz şekil olarak birbirine çok benzeyen iki meyvedir. Tadına bakılmadan da çoğunlukla farklarını anlayamayız. Vişne daha ekşi ve küçükken kiraz daha tatlı ve biraz daha koyu kırmızı ve büyük olur. Meyve olarak en çok sevilen ve tüketilen kiraz olmasına rağmen günlük hayatta en çok karşımıza çıkan ise vişnedir. Vişne suyu, vişne reçeli her yerde bulunurken kiraz suyu ve kiraz reçeli ile neden karşılaşmayız.

Bu soruyu insanlara sorduk ve şu cevapları aldık;

Meyve sularında tatlandırıcı bulunuyor ve bulunmak zorunda. Ama kiraz tatlı bir meyve zaten, onu tatlandırırsan çok tatlı olur içilmez, tatlandırmasan kiraz suyu zaten içilmez ve o şekilde üretilemez.

Gerçekten akıl alır bir hakikat değil. bu durumu manav ağabeye sordum. "abi niçin kiraz suyu yapılmıyor, hayır olsa satar aslında" dedim. bir süre baktı suratıma, "vereyim 2 kilo?" dedi. "ver" dedim.

Benim de üzerine çok düşündüğüm bir konuydu bu. en son şu neticeye vardım:
vişne dediğimiz meyveyi yemek suretiyle tüketmek pek de tercih edilmiyor. çünkü çok ekşi. ama kiraz öyle değil. kiraz yemek çok zevkli. dolayısıyla kiraz kendisini olduğu gibi kabul eden tüketici bulmakta zorlanmazken vişnede durum böyle değil. Bu yüzden vişnenin suyu çıkarılıp o şekilde tüketime sunuluyor. içine şekeri de basınca böyle ekşi gibi tatlı gibi bir şey oluyor, güzel oluyor. kiraz suyu da güzel esasında ama dediğim gibi, biz onu zaten doğal haliyle seviyoruz, yiyoruz. bu yüzden kiraz suyu kendine bir pazar yaratamadı bence.

Vişne reçeli koli koli satilirken, kiraz receli olmaması da benzer bir durumdur. teorim kiraz o kadar lezzetli ki ne suyunu sıkmaya ne de recelini yapmaya kalmıyor. eve girdiği anda mide ile buluşuyor. ne demis atalarimiz, aklında olacağına midende olsun.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allah’ın Melek Göndererek 3 kişiyi bölye imtihan eder… Keten tohumunun önemli faydaları.. Gizli Zayıflama İksiri: Sadece 2 Gün içinde 5 kg kaybedersiniz! Nufus müdürlüğü çocuk sayısına inanamamış 34 yıllık evli çift ...