GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
05 Nisan 2018 ( 688 izlenme )
Reklamlar

HZ.MUHAMMED(A.S)’in FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ


Peygamberimiz (sav): Uzuna yakın, orta boylu idi. Ne şişman, ne de zaifdi. Sıkı etli idi.

Peygamberimiz (sav)’in karnı ve göğsü bir seviyede idi; çıkık değildi. Göğsü ve sırtı, iki küreğinin arası enli, Peygamberimiz (sav) Hâtemi (sonuncusu) olduğu sırtındaki Peygamberlik Hâtemi (mührün)’den belli idi. Omuzları dizleri ve bilekleri, iri kemikli idi. Bilek kemikleri uzun el ayaları genişti. El ve ayak parmakları kalınca ve uzunca; ayakları hafif etli idi.

Elleri ipek ve pamuk gibi yumuşaktı. Bütün uzuvları düzgündü. Vücudu kıllı değildi. Yalnız omuz başlarında ve pazularında biraz kıllar vardı. Başı büyükçe idi. Saçı ne düz, ne de kıvırcıktı; hafif dalgalı idi. Saçı kendiliğinden ikiye ayrılıp yanlarına dökülürse, onları birleştirmezdi. Birleştikleri zaman da ayırmaz, oldukları gibi bırakırdı. Saçını uzattığı zaman kulak memelerini aşardı.

Peygamberimiz (sav)’in alnı açık ve genişti. Kaşları uzun ve kavisli idi. Kaşlarının uçları ince, araları çok yakındı; Fakat çatık değildi. İki kaşının arasında bir damar vardı ki gazaplı zamanında kabarır ve görünürdü.

Yanakları düzdü; yüzü yuvarlak değildi; ay gibi parlardı. Ağzı tabii bir büyüklükte idi. Dişleri seyrekçe ve inci taneleri gibi parlaktı. Boynu uzunca ve gümüş gibi beyaz idi. Teni kırmızıyla karışık ak idi. Teni ve elleri misk gibi kokardı. Gözleri büyükçe ve göz bebeklerinin karası pek kara idi. Gözlerinin akında ve karasında kırmızılık vardı. Kirpikleri sık ve uzundu.

Burnunun iki kaş arasındaki başlangıç noktası yüksek ve ucu ince idi. Sakalı sıktı. Son zamanlarda sakalında az bir miktar beyaz vardı. Peygamberimiz (sav) yürürken ayağını sürümezdi.

Adımlarını canlı ve uzun atar, yüksekten iner gibi önüne doğru eğilirdi. Bakmak istediği zaman, bakacağı tarafa tamamiyle dönerek bakar, etrafına gelişi güzel bakınmazdı.
Peygamberimiz (sav)’i birdenbire görenler, O’nun manevî vakar ve heybetinden sarsılırlar, yakından tanıyınca da kendisine en derin sevgi ile bağlanırlardı.
Peygamberimiz (sav)’i anlatmak isteyen “ben, ne O’ndan önce, ne de sonra O’nun bir benzerini daha görmedim” demekten kendisini alamazdı.

Peygamberimiz Hz.Muhammed (sav), Allahü Teâlâ’nın yarattığı ve kulluk imtihanına tabi kıldığı insanlara, yine insanlar içinden seçip gönderdiği peygamberlerin sonuncusudur.
Cenâb-ı Hak şöyle buyurur: “(Resulüm!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.”
“Biz seni ancak (rahmetimizin) müjdecisi ve (azabımızın) korkutucusu olarak bütün insanlara peygamber gönderdik. Ne var ki, insanların çoğu bunu bilmezler.”
Hz. Muhammed (sav), bütün insanlığa peygamber gönderildiği için O, tüm insanlar tarafından hayatın her safhasında önder edinilmesi, ferdî ve ailevî hayatımızda, içtimaî münasebetlerimizde rehber tutulması gereken bir önder peygamberdir.

Kur’ân-ı Kerîm şanlı Peygamberimizin bizler için ne muhteşem bir rehber olduğunu şöyle açıklar: “Andolsun ki, Resulûllah’ta sizin için, Allah’ı ve ahiret gününü umar olanlar ve Allah’ı çok zikredenler için (takip edilecek, uyulacak) güzel bir örnek vardır.
Vardır… Çünkü O, büyüktü. O’nun büyüklüğünü cihan itiraf etmiştir.

O, dahî olduğu için değil, Allah tarafından kendisine vahiy yolu ile Kur’ân indirilen bir Peygamber olduğu için büyüktür. Büyüktür ve büyükler büyüğüdür. Bütün büyükler ve büyük kabul edilenler O’nun yanında küçüktür.

(1) Ali el-Mütteki, a.g.e. 3/16 (2) Kalem (Nûn) Sûresi: 4

Bunu paylaş:

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KENZÜL ARŞ DUASI YÜZDE 100 ETKİLİ BİR DİLEK DUASI Harbiden Yok Böyle Bir Şey 360 Bin Kişiden Biride Siz Olabilirsiniz KARACİĞERİN YENİ GİBİ OLACAK VE 10 YAŞ DAHA GENÇ GÖRÜNECEKSİNİZ!