GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
15 Ocak 2018 ( 7866 izlenme )
Reklamlar

Kahvenin Şuana Kadar Hiç Duymadığınız İnanılmaz Faydaları.

Kahve İçmek için Çok Nedenimiz Var! Kahve kokusu bile bizi rahatlatabiliyor.

Huffington Post’ta yayınlanan bir makale, ABD’deki 18 yaş üstü nüfusun %54’ünün her gün kahve içtiğini vurgulayarak, kahvenin vücut, beyin ve cilt için birçok faydası olabileceğini de belirtti. Bu faydalar;

– Kahve yüksek oranda antioksidan içeriyor.

2005 yılı tarihli bir araştırmaya göre, hiçbir yiyecek/içecek kahve kadar antioksidan içermiyor. Meyve ve sebzelerde çok fazla miktarda antioksidan bulunmasına rağmen, kahve antioksidan içeriği açısından ilk sırada yer almaya devam ediyor.

– Kahve kokusu psikolojik rahatlama sağlıyor. Seul Ulusal Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, az uyku nedeniyle stres yaşayan farelerin beyinlerinde, kahve aromasına maruz bırakıldıktan sonra strese bağlı oluşan proteinde azalma olduğu gözlemlenmiştir.

– Kahve Parkinson hastalığıyla ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olabiliyor. Dr. Ronald Postuma’nın 2012’de yaptığı bir çalışmaya göre, Parkinson hastaları hareketlerini kahve yardımıyla kontrol edebiliyorlar. Ayrıca Parkinson hastalığına yakalanma oranının kahve içen insanlarda daha düşük olduğu saptanmış.

– Kahvenin karaciğer için de yararlı olduğu anlaşıldı. 2006 yılında 22 yaş üstü kişilerle yapılan bir araştırma, günde en az bir bardak kahve içenlerin siroz hastalığına yakalanma ihtimallerinin %20 daha düşük olabildiğini ortaya çıkardı. Araştırmayı yönetenlerden Arthur L. Klatsky, alkol tüketenlerin risk altında olduğu siroza karşı kahve tüketerek karaciğerlerini koruyabileceklerini vurguladı. Ayrıca araştırmalar, kahvenin karaciğer yağlanmasına da iyi geldiğini söylüyor.

– Kahve daha mutlu hissettiriyor. Uluslararası Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde dört bardak ya da daha fazla kahve içenler, hiç kahve içmeyenlere oranla %10 oranında daha az depresyona giriyor. Araştırmacılar, bunun sadece kafeinle ilişkili olmadığını, kahvenin mutluluk vermesinin sebebinin içindeki antioksidandan kaynaklı olduğunu belirtiyor.

– Kahve tüketimi ile daha düşük intihar oranları ilişkilendiriliyor. Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde 2 – 4 bardak kahve tüketimi, intihar oranını hem erkekler hem de kadınlar için %50 civarında azaltabiliyor. Bunun sebebi ise kahvenin vücutta hafif bir antidepresan etkisi yaratıp serotonin, dopamin gibi vücutta mutlu duygu durumu oluşumunu sağlayan sinirsel salgıların üretmesi.

– Kahve cilt kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Harvard Tıp Okulu ve Boston’daki Brigham and Women’s Hospital, 20 yıl süren uzun süreli bir araştırma yaptı. Bu araştırma, günde 3 bardak ve üstü kahve içen kadınların, hiç kahve içmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma ihtimalinin daha az olduğunu gösterdi.

– Kahve atletik performansımızı arttırıyor. The New York Times’ın bir haberine göre, bilim insanları ve atletler, atletik performans gerektiren aktivitelere başlamadan önce içilen kahvenin özellikle “koşu yapmak ve bisiklet sürmek” gibi aktivitelerde performans üzerinde olumlu etki yarattığını ve yorgunluk hissini de azalttığını söyledi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hazreti İsa ve Siyah Yılan Hikayesi Altı Yanmış Ütünüzün Yeni Gibi Görünmesi İçin 7 Temizleme Yöntemi Gemi.. PROPOLİS'in Kanserli Hücredeki Etkisi