GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
25 Kasım 2018 ( 5054 izlenme )
Reklamlar

Kansızlığı Yok Eden Doğal İlaç

Tüm kadınların ortak derdi kansızlığa karşı mutfağınızda bulunan malzemelerle baş etmenin yolları...Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, demir eksikliği anemisi görülme sıklığının giderek artmaya başladığını ifade ederek, “Kansızlık özellikle hamile kadınlarda, çocuklarda ve kadınlarda daha çok görülüyor. Kansızlığı önlemek için sağlıklı ve doğru beslenmek büyük önem taşıyor” dedi.

Demir eksikliği anemisinin vücutta yeterli demirin bulunmamasından kaynaklanan ve sık görülen bir anemi türü olduğunu kaydeden Enç, “Demir düzeylerinin düşük olmasının nedeni genellikle kan kaybı, kötü beslenme veya besinlerdeki demirin emilmesinde görülen yetersizliktir.”

Demir eksikliğine bağlı kansızlık çocuklarda zeka gelişimini olumsuz yönde etkiler, büyümeyi yavaşlatır ve enfeksiyona yakalanma riskini fazlalaştırır. Bu sebepten dolayı anemide tedavi çok önemlidir” diye konuştu.
Kansızlık tedavisinde demir kaynaklı besinlerle doğru şekilde beslenmenin öneminin büyük olduğunu ifade eden Enç, “Tedavide tüketilmesi gereken bazı besinleri sıralayacak olursak; Kırmızı et, tavuk eti, karaciğer, balık eti, üzüm, pekmez, yumurta, Kuru baklagiller, Yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, tere, pazı gibi.),fındık, susam ve kuru dut.

Bu besinlerin C vitamini ile beraber tüketilmesi demir emilimini arttırmanın önemli bir yoludur. C vitamini bakımından zengin olan besinlere örnek vermek gerekirse; portakal, kivi, tatlı kırmızıbiber, yeşilbiber, greyfurt, kavun, çilek, ananas, kıvırcık lahana, mango, brokoli ve tatlı patatestir” açıklamalarında bulundu.

Her öğünde karışık yeşilliklerden oluşan bol limonlu salataların demir emilimini artırdığını vurgulayan Enç, “Yumurtayı menemen tarzında pişirmek ve öyle tüketmek demirin alımını artırmış olur.

Çünkü içerisinde kırmızı, yeşilbiber, domates ve soğan olduğu için C vitamini kazandırmış oluyorsunuz.

Ispanağı sadece ya da yumurta ile birlikte yemek gerekir. Ispanağı yoğurt ile beraber tüketmek demir emilimini azaltır.

Kahvaltıda 1 Tatlı Kaşığı

Kahvaltıda 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi (yüksek demir içerir) faydalıdır. Kuru baklagiller parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır.

Peki Keçiboynuzu özünün faydaları nelerdir?
*Balgam sökücü özelliği vardır. Özellikle sigara kullananlar için…

*Akciğer ve karaciğer içinde toplanan toksinlerin dışarıya atılarak temizlenmesini sağlar.

*Vücutta biriken radyasyonun dışarı atılmasını sağlar.

*Süte oranla kalsiyum bakımından 3 kat daha zengindir.

*Grip ve nezleye karşı vücut direncini arttırır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

*Kemik erimesi tedavisine yardımcı olur.

*Kansızlık için iyi bir doğal ilaçtır.

*Özellikle çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişim için iyi bir destektir.

*Diş ve diş eti sağlığında destek sağlar.

*Astım ve bronşit tedavisinde kullanılır

*Alerji tedavisinde kullanılır.

*İyi bir antioksidandır.

*Tansiyon sorunu yaşayanlar için dengeleyici bir yapısı vardır.

*Cinsel gücü arttırdığı gibi, sperm sayısını artırdığı bilinmektedir.

Sağlıklı günler dileriz...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İbrahim Aleyhisselam Ateşe Atıldığı Zaman.. Otomobil hırsızlığında akıl almaz yöntem! Temizlik için 8 önemli sır Çoban baba üzerine yıldırım düşen oğlunu böyle kurtardı!