GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
08 Nisan 2018 ( 7726 izlenme )
Reklamlar

Kantaron yağı nedir? Faydaları neler? Neye iyi gelir?


Kantaron yağı : Eski dönemlerde kantaronun sarı çiçekleri toplanıp güneşe açık bir alanda zeytinyağının içinde bekletiliyordu.

Bu şekilde oluşturulan krem de yara ve yanıklarda, yatağa bağlı hastalarda oluşan deri deformasyonlarında tedavi edici olarak kullanılıyordu.

Kanama durdurucu özelliği vardır. Düşük ya da orta şiddette depresyon yaşayan kişilere sakinleştirici özelliğinden dolayı kantaron önerilmektedir.

Özellikle açık yaralar ve kesikler üzerinde çok etkilidir. Kadınlarda menopozdan kaynaklanan ruhsal sorunlarda kantaron çayı iyi olabilir.

Alkol, sigara, nikotin ve kafein bağımlılıklarının tedavisinde kantaron çayı faydalı olabilir. Gece yatmadan önce kantaron tablet ya da çayı tüketiminin gece beynin pineal bezinden melatonin salgısının arttığı bilinmektedir. Bu bakımdan uyku sorunu yaşayanlara yatmadan önce kantaron çayı içilmesi önerilir.
Kantaronun zihinsel fonksiyonları, algılamayı, kavrama yeteneğini geliştirdiği bilinmektedir.
Bitkinin antiviral ve antibakteriyel özellikleri bulunduğundan virüslerden ve bakterilerden kaynaklı pek çok rahatsızlıkta iyileştirici rol oynar. Özellikle içeriğinde bulunan hiperisinin AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsü de dahil pek çok virüsle savaşta etkili olmaktadır.

Kantaron bazı cilt hastalıklarını tedavi eder. İltihapla savaşta etkin role sahiptir. İltihapla savaşan çok sayıda ilaç vardır. Ancak bunların pek çoğu midede rahatsızlıklara sebep olur. Kantaron ise hem iltihapla savaşır hem de mideye zarar vermez.

Cildin melanin kaybından kaynaklanan renk tonu farklılıklarında onarıcı etki gösterir. İshal sorununda kullanılır. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Geceleri idrarını tutamayan çocukların tedavisinde kullanılır.Gut hastalığının tedavisine yardımcıdır. Bazı sarılık vakalarında tedavi edici etkisi görülmüştür.

Kantoron bitkisi nasıl kullanılır? Taze kurutulmuş Kantaron otunun çiçeğini ezdikten sonra 1–1.5 litre suya bir yemek kaşığı atılır. Sonra hafif ateşte 10–15 dakika kaynatıp, gün içerisinde çay, su yerine içilir veya ezilen bitkiyi 3 katı bal ile karıştırıp sabah, öğlen ve akşam tok karına yenilir.

Kantoron bitkisinin kullanım süresi ne kadardır? Şikayet ortadan kalktıktan sonra hemen kesilmelidir. Eğer şikayet devam ederse, 6 ay kullandıktan sonra en az 3 ay ara verilmelidir.

Kantoron bitkisinin zararları / yan etkileri neler? Uzun süre ve fazla kullanıldığında vücutta kaşıntı yapar. Bu bitkinin sadece çiçeği değil; yaprağı ve dalı da çok faydalıdır. Herkes, hasta olmadan önce de bu bitkiyi ara–sıra çay yerine kullanmalıdır. Özelikle ruhsal gerginlik hallerinde bu şifalı bitki çok yararlıdır.

Kantaron yağı faydaları neler? Kantaron yağı her türlü yaralarda kullanılmaktadır. Açık yaralar, taze yaralanmalar, kesikler, ezikler, çarpmalar sonucunda oluşan morluklar vb durumlarda iyileşme sağlamaktadır.

Bunu paylaş:

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bunu Okuduktan sonra, Muzun Bu Kısmını Kesinlikle Atmayacaksınız… Acı Ama Halimiz Bu Turna Yemişinin Faydaları Çok önemli bir bilgi,lütfen paylaşalım...