GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
09 Mart 2018 ( 1012 izlenme )
Reklamlar

Kekik baharat olarak yemeklerde kullanılan, yemeklere ilave edilen şifa dolu bir bitkidir.


Kekik Yağındaki Mucize
Kekik baharat olarak yemeklerde kullanılan, yemeklere ilave edilen şifa dolu bir bitkidir. Kekik yağı, bu bitkinin taze yaprakları ve çiçeklerinden, buharlı damıtma yoluyla elde edilir.

Bu yağın içerdiği maddeler ile kekik yağı , bir çok hastalığın tedavi edicisi veya ilerlemesini önleyici belirtilerini hafifletici özelliğe sahiptir.

Kekik yağı alternatif tıpta ve bitkisel tedavide bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çeşitli hastalıklarınız için kekik yağını cildinizin ağrıyan bölgesinde sürerek yada içerek hastalıklarınıza çare bulabilirsiniz.

Kekik Yağının Başlıca Şifaları
Kekik yağı etkili bir antiseptiktir. Yaraların mikrop kapmasını ve enfeksiyon oluşmasını engeller. İltihaplı yaralar için kullanılabilir. Cildinizdeki yaraların geçmesinde kekik yağı kullanabilirsiniz.

Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında da deriye sürülerek kullanılabilir. Çıbanlara iyi gelmesi de kekik yağı faydaları arasındadır. Bel ağrısında kekik yağı kullanarak bu şiddetli ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Romatizma gibi kemik rahatsızlıklarına da iyi gelir. Sinüzit ve bademcik iltihabı gibi soğuk algınlığına bağlı hastalıklarda kullanılabilir. Astım tedavisinde etkilidir.

Öksürük için de yararlıdır. Boğazdaki gıcık ile oluşan öksürüğe iyi gelir. Sakinleştirici olarak da kullanılabilir. Bir nevi yatıştırıcı özellik taşır. Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder.

İdrar söktürücü özelliği vardır. Akne tedavisinde de bu şifalı yağı kullanabilirsiniz. Kalp dostudur, kalp hastalıklarını önler. Mantar önleyicidir, antiviral özelliği vardır.

Anti ageing özelliği vardır. Yani yaşlanma karşıtıdır. Yaşlanmayı, ciltte kırışıklıklar oluşmasını geciktirir. Yapılan bir araştırmaya göre rahim kanserini önlemeye de yardımcıdır.

Kekik yağının sözü edilen faydalarından yararlanabilmek için ağız yoluyla yada dışarıdan sürülmesi gerekir. Ağız yoluyla almak için su ile seyreltmek gerekir. Bir tatlı kaşığı suya 2-3 damla kekik yağı gibi.

Cilde uygulama yapılacağı zamansa bir yemek kaşığı badem yağı yada zeytin yağına beş damla kekik yağı ilave edip sürülmelidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mutfağınızın Lavabosundan Gelen Kötü Kokuları Yok Edecek 8 Harika Bilgi İtalyan genç kızın müslüman olma hikayesi Aslan Ve Namaz Kılan Adam!! Huzur Evi