GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
14 Şubat 2018 ( 2120 izlenme )
Reklamlar

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir, Kıdem Tazminatının Şartları Nelerdir ..


Kıdem tazminatını almaya hak kazanmak için hangi şartları yerine getimek gerektiği ve kimlerin kıdem tazminatı almaya hak kazanabileceği haberimiz.

Çalışanların en çok merak ettikleri konuların başında yer alan kıdem tazminatını kimler alabilir sorusunu detaylı bir şekilde haberimizin içinde paylaştık. Kıdem tazminatı işçinin herahngibir sebeple işten ayrılırken işyerinin ödemek olduğu tazminat şeklidir. Bu tazminatı alabilmek için işçinin bazı şartları yerine getirmiş olması gerekir. Sürekli çıkan kıdem tazminatı haberlerini ve kafa karıştıran durumları ortadan kaldırmak için Kıdem Tazminatı şartlarını koşullarının neler olduğunu açıklıyoruz.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir? Kıdem tazminatı yasasında herhangibir değişiklik şu an için yoktur. Kanuna göre 4857 sayılı yasadaki madde geçerli olmaktadır. 08.09.1999 tarihinden önce işe başlayan sigortalılar için kıdem tazminatı şartları Belirtilen tarihten önce sigorta başlangıç süresi olan kişilerin, Sigorta başlangıç süresinden hesaplanarak 15 yıl sigortalılık süresinin olması (Burada dikkate alınan husu 15 yıl tarih hesaplamasıdır, yani 15 yılda kaç gün çalıştığınız değil başlangıç ve kıdem tazminatına kazanmak için bekleme süresi) örnek : 1997 yılının herhangi bir ayında sigorta başlangıç tarihi olan kişi 2012 yılının aynı ayında süre şartını doldurmuştur. Ancak kıdem tazminatı hesbaında sürenin hesaplanmasında yaşın 18’den başlayarak hesaplanması gerekmektedir.

1997 yaşında 17 yaşında iseniz 2013 yılında süreyi tamamlamış olursunuz.) Belirtilen tarihten sonra sigorta gün süresi 3600’ü tamamlayan kişiler bu haktan yararlanabilmektedir. ( 3600 gün doldurduktan sonra aranan şart son çalıştığınız iş yerinde en az bir sene çalışmış olmanız gerekmesidir. 15 yıl sigortalılık süresinde 3600 günü son çalıştığınız iş yerinde en az 1 yıl çalıştıysanız son çalıştığınız işyerinden çalıştığın süre hesaplanarak kıdem tazminatı alabilirsiniz. Önceden çalıştığınız işyerlerindeki sigorta günleriniz karşılığında son çalıştığınız işyeri aynı işyerinden olmayan günleri kıdem tazminatı hesabınıza katmaz.) 3600 Günden kıdem tazminatını nasıl alabilirsiniz, En çok merak edilen konulardan biri budur, yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Kurumundan şartları doldurduğunuza ait resmi belgeyi almak.

Sosyal Güvenlik Kurumuna vereceğiniz tarihte işten ayrılarak kıdem tazminatı almak istediğinizi söyleyerek başvuru yaptıktan sonra çalıştığınız işyerine evrağı teslim etmenizdir. ( Kıdem tazminatı almak için bu başvurularda ibraname imzalamak zorunlu değildir. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığınız belgeyi Noter Tasdikli olarak çalıştığınız işyerine gönderirseniz tek yapmanız gereken şartlarınızı doldurduğunuz için hesaplanan kıdem tazminatınızın hesabınıza yatması olacaktır.) 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlayan sigortalılar için kıdem tazminatı şartları 08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında ilk defa işe başlayanlar için, Sigortalılık süresi, 25 yıldır. Sigorta prim gün sayısı 4500 gündür.

Bu koşullar sağlandığı takdirde Sosyal Güvenlik Kurumundan alacağınız yazı ile yaşı beklemek üzere işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanabileceksiniz.. 01.05.2008 den sonra ilk defa işe başlayanlar ise, Sigortalılık süresi 25 yıldır Sigortalılık prim gün sayısı 5400 prim günüdür. Bu koşullar sağlandığı takdirde Sosyal Güvenlik Kurumundan alacağınız yazı ile yaşı beklemek üzere işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanabileceksiniz.. Bir sonraki haberimizde Kıdem Tazminatı Hesaplanmasını nasıl olduğunu öğrenmek için haberimizi arkadaşlarınız ile paylaşın.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hemoroid rahatsızlığınızda kullanabileceğiniz bitkisel tedaviler.. KANSER DİYE BİR ŞEY YOK B17 VİTAMİN EKSİKLİĞİ VAR..! BU KADARINA DA PES GERÇEKTEN (İZLEDİKÇE ÇILDIRACAKSINIZ) İşte Cinlerin En Çok Musallat Olduğu İnsanlar..