GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
20 Mayıs 2018 ( 5076 izlenme )
Reklamlar

Kolon Kanserini Önlemenin 9 Yolu Herkesin öğrenmesi için lütfen paylaşın..

Kanseri engellemek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Herkesin kendisine yakın olan ve sağlıklı bir yaşam sürmesine rağmen yinede kanser olan biriyle ilgili bir hikayesi vardır. Kolon kanseri, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir hastalıktır. Eğer vaktinde tespit edilirse, diğer kanser türleri kadar ölümcül olmasa bile, kesinlikle tehlikelidir.

İşlenmiş ve kırmızı et, beslenmemizdeki kansere neden olan ana gıdalardan bazılarıdır ve doğrudan dünyadaki en yaygın 3. kanser olan kolon kanseri ile ilişkilidir. Kalın bağırsak olarak da bilinen kolon, sizi toksinlerden arındıran ve sağlıklı kalmanızı sağlayan en önemli organlardan birisidir. Kolon, toksinlerin ve atıkların bedenden atılmasından sorumludur. Eğer bir şekilde işlevi bozulursa, bedenimizde toksinler birikir ve sayısız sağlık sorununa neden olur.

Uluslararası Kanseri Araştırma Enstitüsü (IARC), kanser durumlarının %50sine kadar olanları engellemek için belirli stratejilerden oluşan bir liste yayınladı. Bu ipuçlarını akılda tutmak oldukça önemlidir.

Kolon kanseri vakalarının sadece %5-10 arası genetiktir. %35’i kötü beslenme iken %30’u sigara içmekten ve %20’si enfeksiyonlardan ötürü meydana gelir. Geri kalan oranlar ise neredeyse hepimizin sürdüğü kötü bir yaşam tarzından kaynaklanır. Ancak kanser riskimizi arttıran ve günlük olarak gerçekleştirdiğimiz bazı alışkanlıklarımız vardır. İşte liste:

1. Tütün Kullanmayın Eğer kanser olma riskinizi düşürmek istiyorsanız, yapacağınız ilk şey tütün ürünlerinden uzak durmaktır. Akılda tutulmalıdır ki sadece düzenli nikotin kullanımından değil, ayrıca pasif içicilikten de uzak durulmalıdır.

Bu makalede daha önce belirttiğimiz üzere, bugün, akciğer kanseri en yaygın kanser türlerinden biridir ve daha çok yaşama son vermektedir.
Elektronik ya da düşük katranlı sigaralara geçiş yeterli değildir, en iyi çözüm dumanı ve diğer zehirli maddeleri teneffüs etmekten tamamen kaçınmaktır.
2. Beslenmenize Lif EkleyinBeslenmenize 10 gram lif eklemek, kolon kanseri riskinizi %10 azaltmaktadır. Bu besini beslenmenize eklemek ve sindiriminizi iyileştirmek için eriğin yanı sıra chia ve keten tohumları tüketin.

 3. Hareketsiz Yaşam Tarzından KaçınınHareketsiz yaşam tarzından kaçınmak için haftada bir dışarı çıkmak ve yürüyüş yapmak yeterli değildir. Kan dolaşımı ve oksijenasyonun gelişmesi ve vücudunuzun en uygun seviyede çalışması için, vücudunuz günlük harekete ve egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar.

Kendinizi tamamen yormanız gerekli değildir. Çoğu durumda, günlük hızlı bir tempoda yarım saat yürüyüş yapmak ihtiyacınız olan şey olabilir.

Unutmayın ki dışarı çıkışınız park ya da yeşil alan gibi havanın temiz olduğu alanlara olsun.

4. D Vitamini Seviyelerinizi AyarlayınD vitamini genel sağlığınız için gereklidir. Bunun çoğunu güneş aracılığıyla alırız ancak vitamin düzeyinizi vitamin takviyeleri ve belirli gıdaları tüketerek de arttırabilirsiniz.

5. Sağlıklı Bir Diyete “Evet” Deyin
İnsanlar sağlıklı beslenmenin, iyi sağlık ve uzun ömürle eş anlamlı olduğunun daha çok farkına varmalılar.

Taze yiyecekler tüketin, eğer mümkünse organik.
Günde altı ile sekiz bardak arası su içmeyi unutmayın.
Aldığınız lif ve C vitamini miktarını arttırın.

6.Beslenmenize Sarımsağı Ekleyin
Sarımsak, doğanın bir mucizesidir. Her türlü kansere yakalanma riskinizi düşürecek sahip olduğu bakteri karşıtı özellikleriyle, oldukça sağlıklı bir sebzedir. Beslenmenize sarımsağı dahil etmek aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirmektedir.

7. Alkolden Kaçının ya da Ölçülü Kullanın
Hayatta diğer her şeyde olduğu gibi en önemli şey ölçülülük ve dengedir. Her şeyin aşırısının bir sonucu olur ve durum alkol olduğunda da böyledir.

Kanseri önlemek için yapabileceğiniz her şeyi yapmak için ya alkolü toptan bırakın.
8.Kırmızı Et Yemekten KaçınınYapılan son araştırmalara göre kırmızı et, kolon kanserinin en önemli nedenidir. Sorunun kaynağı, etin kendisi değildir ancak üretildiği şekildir. Kırmızı et genellikle genetiği oynanmış ve bağırsaklarımızdaki yararlı bakterileri öldüren ve bedenimize zarar veren glifozat içeren otlarla beslenen hayvanlardan elde edilmektedir.

9. Aşılamanın Önemi
Bebeklerinizi Hepatit B ve genç kızları insan papillom virüsü için aşılatmak gibi oldukça basit önlemler, çeşitli kanser türlerinin engellenmesine yardımcı olur.

Ayrıca bu basit gerçekleri dikkate almak önemlidir:

Kadınlar, jinekolojik ve göğüs kanseri muayenelerini düzenli olarak yaptırmalıdır.
Kadın ve erkekler, akciğer kanseri ve kalın bağırsak kanseri için erken taramalarını yaptırmalıdır.
Bu tip önceden tarama yaptıran tıbbi kuruluşları tercih etmeniz sizin için önemlidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Yüzsüz' balık bilim dünyasında heyecan yarattı YeNi NiŞaNLanDıM BaŞıMa NeLeR GeLDi NeLeR DiNLeYiN :) 5 senedir huzurevinde yaşayan bir annemizin kaleminden duygusal bir hikaye… Tüm evlatlara ithaf olunur..!!! “RABBEN” DUASINI HİÇ BÖYLE DÜŞÜNMÜŞ MÜYDÜNÜZ?