GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
03 Şubat 2018 ( 12845 izlenme )
Reklamlar

Liseyi Yeni Bitirmiştim

Bir hanımefendi anlatıyor:1919 yılı idi. İstanbul baştan aşağı İngilizlerin işgali altındaydı .Liseyi yeni bitirmiştim. Güzel bir kızdım.

Dünür gelmeye başladılar. Biri avukatmış, gösterdiler uzaktan, boylu poslu yakışıklı bir delikanlıydı, beğendim. Nişanlandık. Nişanlımı seviyordum. Mutlu bir yuva kurmak hevesi ile lamba ışığının altında sabahlara kadar oyalar örüyor, çeyizlerhazırlıyordum. Ama çok geçmedi ki, mahallede bir dedikodu yayıldı.
(Ayşe’nin nişanlısı avukat değilmiş, ipsizin biriymiş, üstelik cami önlerinden tabut taşıyarak karnını doyuruyormuş..) dediler.

Alt üst oldum. Babam götürdü, uzaktan izledik, gerçekten de tabut taşıyordu…Yıkıldım. Nişanı atıp, ayrıldık.
Aradan 5 yıl geçti. Evlenmiştim, Bir de çocuğum olmuştu. 1924 yılıydı. Artık ülkemiz özgürdü. Bir gün Beyoğlu’nda rastladım O’na. Oğlum yanımdaydı. Beni görünce titredi, çeketini düğmeledi. Saygı göstererek durdu önümde.

– Vaktiniz varsa size bir çay ikram etmek isterim, dedi.– Olur, dedim. Bir büroya girdik. Burası bir bürosuydu ve kapıda adı yazıyordu. İçeride yardımcıları çalışıyordu.
– Siz gerçekten avukat mısınız? dedim.

– Evet, dedi. – Peki, avukatsınız da neden cami önlerinden tabut taşıyordunuz? diye sordum. Durdu, başı öne eğildi.

– Beni affedin , dedi. İstanbul işgal altındaydı, Her taraf İngiliz askeri kaynıyordu. Her şeyi didik didik arıyorlardı. Biz de Anadolu’ya, Milli kuvvetlere ancak, cenaze süsü vererek tabutlarla silah kaçırıyorduk.

Bu ülke için yaşamsal bir işti. Bunu size bile söyleyemezdim!… BU VATANI, CANLARINI ve AŞKLARINI FEDA EDEBİLENLERE BORÇLUYUZ. Okuduysanız Paylaşalım bu güzel kıssayı herkes okusun

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kahvenize Ekleyeceğiniz Üç Malzeme İle Metabolizmanızı Canavar Gibi Hızlandırın.. ÇOK ÖNEMLİ BİR BİLGİ PAYLAŞALIM DUVARIMIZDA SAKLAYALIM İNŞAALLAH OF be hocam yüreğimizi yaktın.. Muhteşem kıraat 1,30 dan sonra imam kendinden geçti (tüyleriniz diken diken olacak ) Daha önce uçan balıkları gördün mü ? SÜBHANALLAH