GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
18 Şubat 2018 ( 1975 izlenme )
Reklamlar

Maydanoz Çayının Faydaları..

Yemeklerde sıklıkla kullanılan maydanoz mutfağın daimi elemanlarındandır. Yemek ve salataların yanı sıra maydanozdan oldukça faydalı bir bitki çayı hazırlamak da mümkündür.

Maydanoz Çayı Neye İyi Gelir? Maydanozun hali hazırdaki faydaları maydanoz çayı için de geçerlidir. Günlük düzenli olarak bir avuç maydanoz tüketmek vücut için oldukça yararlıdır. İçerisinde yüksek oranda K vitamini, C vitamini A vitamininin yanında demir bulunur. Özellikle A vitamini sayesinde gözlere için oldukça faydalıdır. İçerdiği folik asit sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Maydanoz Çayı Nasıl Hazırlanır? Maydanoz çayını taze ya da kurutulmuş maydanoz ile yapmak mümkündür. Bir cezve içinde su kaynatılır. İki tatlı kaşığı kıyılmış ya da kurutulmuş maydanoz kaynamış suya eklenir. Ağzı kapatılarak 5 dakika demlenir. İçilmeye hazır hale gelmiş olur. Arzu edilirse limon eklenerek içilebilir. Günde en fazla iki bardak içilebilir. Fazlası yan etkilere sebep olabilir.

Maydanoz Çayının Sağlığa Faydaları İyi bir idrar sökücü olan maydanoz, şişkinliği alır ve karaciğeri temizler. Bunun yanında böbrekli temizleyen maydanoz çayı böbrek taşlarının düşürülmesine de yardımcı olur. Yüksek oranda C vitamini içerdiği için vücudu hastalıklara karşı korur ve zindelik verir. Vücudun su tutmasını engeller ve ödemin atılmasında oldukça etkilidir.

Regl dönemi ağrılarına iyi gelir. Vitamin ve demir eksikliğine iyi gelir. Romatizma ağrılarını hafifletir. Sindirimi kolaylaştırdığı için kilo vermeye yardımcı olur. Diyabet ve başta kolon kanseri olmak üzere birçok kansere karşı koruma sağlar. Sinüslerin açılmasında etkili olan maydanoz öksürüğe de iyi gelir. Cilde sürüldüğünde ve içilmeye devam edildiğinde cildi temizler ve sivilce oluşumunu engeller.

Maydanoz Çayının Yan Etkileri Ve Zararları İdrar söktürücü özelliğinden dolayı idrar söktürücü ilaç kullananların kullanmamalarında fayda vardır. Hamile bayanların da maydanoz çayı içmeleri kesinlikle önerilmemektedir. Maydanoz çayı mesane bölgesinde kasılmalara sebebiyet verebilir. Fazla kullanım sonucu kan dolaşımı yavaşlayabilir. Böbrek iltihabı gibi böbrek sorunu olanların maydanoz çayını tüketmemeleri gerekmektedir. Fazla miktarda maydanoz çayı tüketimi karaciğerde zedelenmesine sebep olabileceği gibi bağırsaklarda kanamaya da yol açabilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Limon kabuğu kürü ile zayıflama ÖLÜM İÇİN 10 HEDİYE HAZIRLADINIZ MI ? Kozmetik piyasasının patronu her şeyi böyle itiraf etti. Kullanıyorum ama kullanmam. Üretme sebebim ise Ben Bilmiremki Sizin Sonuz Ne Olacak