GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
18 Ocak 2018 ( 7015 izlenme )
Reklamlar

Mide şişkinliği neden olur belirtileri ve tedavisi.

Mide şişkinliği çoğumuzun yaşadığı bir sorundur. Çok fazla yemek yenildiğinde, fazla gaz oluştuğunda…Mide şişkinliği çoğumuzun yaşadığı bir sorundur. Çok fazla yemek yenildiğinde, fazla gaz oluştuğunda, kabızlıkta ve bağırsak sendromu, gıda hassasiyeti kaynaklı oluşabilir. Karın ağrısı, mide kramplarına neden olur. Sıklıkla kalp krizi ya da apandis, safra kesesi ağrısı ile karışır.

İşte, mide şişkinliği nedenleri ve tedavisi;Mide şişkinliği beslenme, reflü, kabızlık gibi nedenlerle oluşabilir. Bağırsaklarda sindirilmeyen ya da yarı sindirilmiş besinler kaynaklı oluşabilir.

Su tüketiminde olan düşüklük mide şişkinliğine neden olur.Laktoz toleransı, obezite, gıda alerjisi,Sağlıksız sindirim, hava yutma, gazlı yiyecek ve içecekler, bağırsak parazitleri,Kabızlık, hassas bağırsak sendromu, bağırsak tıkanıklığı, çok tuzlu ve işlenmiş gıdalar, düşük proteinli beslenme başlıca mide şişkinliği nedenidir.Mide kanseri, tümörler ve şişen organlar mide şişkinliği yaratabilir.

Mide şişkinliği belirtileri: Midede şiddetli kramplar, karın ağrısı, gaz oluşumu, ishal, hazımsızlık, nefes almada güçlük, bel ve göğüs, sırt ağrıları başlıca mide şişkinliği belirtileridir.Kanlı dışkı, kusma, ishal, mide ekşimesi ve ani kilo kaybı varsa vakit kaybetmeden hemen hastaneye gidilmelidir.

Mide şişkinliği tedavisi ve tavsiyeler: Bol lifli gıdalar tercih edilmelidir. Lifli gıdalar sindirimi kolaylaştırır ve boşaltım sistemini çok daha iyi çalıştırır.Günde en az 8 bardak kadar su tüketilmelidir. Bitki çayları da içilebilir. Düşük sodyumlu çorbalar da kullanılır. Gazlı içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Taze yiyecekler yemelisiniz. İşlenmiş gıdalar, şarküteri ürünleri mideyi rahatsız eder..Egzersiz yapmak, bağırsak hareketlerini düzene sokar.Laktozu olmayan sütü bol bol kullanabilirsiniz.

Donmamış yoğurt, eski kaşar az miktarda laktoz içerir bu nedenle yenilebilir. Normal süt, yoğurt midede şişkinlik yapar.Adet öncesi kadınlarda karın bölgesinde sıvı birikimi olur. Bu da mide şişkinliğine neden olur. B grubu, magnezyum ve kalsiyum kullanan kadınlarda şişkinlik olmaz.

Mide şişkinliğini önlemek için çok sıcak ve çok soğuk yemekler tüketilmemelidir. Çok sıcak yiyecekler hava yutmaya neden olur.Baklagiller, karnabahar, lahana, fasulye, kavun gibi yiyecekler mide şişkinliğine neden olur. Mide şişkinliğine yol açan gıdalar, özellikle akşam yemeklerinde kullanılmalıdır.

Rezene, dulavrat otu mide şişkinliğine iyi gelir. Dereotu, zencefil ve tarçın mide şişkinliğine iyi gelir. Ihlamur ve nane çayı da sindirimi kolaylaştırır.

Faydalı olabilmesi için paylaşalım.. 
Kaynak: Mide şişkinliği neden olur belirtileri ve tedavisi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mısırı da Yıllardır Yanlış Patlatıyormuşuz.. Meğersem Böyle Patlatılırmış! KIZDAKİ CESARETE ŞOFÖRDEKİ USTALIĞA BAKIN.. EVLATLIK PÜRDİKKAT....