GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
09 Ocak 2018 ( 1649 izlenme )
Reklamlar

Sağlıklı ve Fit Yaşamanın Yolu Keçiboynuzundan Geçiyor!

Keçiboynuzunun faydaları denince, akla ilk olarak keçiboynuzu pekmezi gelse de aslında tozunun ve çayının da olumlu etkileri saymakla bitmiyor. Keçiboynuzu Güney Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yetişen, faydaları saymakla bitmeyen ve çok enerjik bir bitkidir. Farkında olmasak da içerdiği protein ve minerallerle yüz yıllardır sağlığa faydalı oluyor.

Keçiboynuzu Pekmezi; En önemli faydaları;
Vücudu güçlendirir. 
Cinsel gücü arttırır. 
Bağırsakları çalıştırır.
Kemikleri güçlendirir. 
Kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tok tutar, bu sayede de zayıflamanıza ve her zaman fit kalmanıza yardımcıdır. Tadı biraz ağır olduğundan dolayı yoğurtla birlikte tüketilmelidir.

Keçiboynuzu Tozu; Keçiboynuzu tozu günümüzde pek tüketilmese de sağlık açısından çok faydalıdır. Geçmiş zamanlarda en fazla tatlandırıcı olarak kullanılmıştır. Bu sayede birçok hastalığa şifa kaynağı olmuştur. Keçiboynuzu tozu içerdiği şeker sayesinde özellikle çikolata yapımında çok fazla kullanılmaktadır. Bu sayede çikolatanın yarattığı yan etkilerde de yüksek oranda azalma görülmektedir. Dolayısıyla keçiboynuzu tozu diyet listelerinde de çokça yer almaktadır.

 Keçiboynuzu Çayı; Gerekli olanlar; 500 ml (alkali) içme suyu ve 7-8 adet keçiboynuzu. Hazırlanması; Önce suyu kaynatın. Bu arada 7-8 adet keçiboynuzunu küçük parçalar halinde kırın ve kaynayan suya atın. Kısık ateşte 5 dakika da kapağı kapalı olarak kaynamasını sağlayın. Sonra ocaktan alın ve 15 dakika kadar dinlendirin. En son keçiboynuzlarını sudan çıkarabilirsiniz.

Hazır olan bu çayı sabah ve akşam yemek öncesi içebileceğiniz şekilde ikiye bölebilirsiniz. Eğer soğuk algınlığı veya grip gibi sebeplerle akciğerlerinizde herhangi bir rahatsızlık ya da temizleme ihtiyacı hissediyorsanız, çayınızı en az 1 hafta içmenizde kesinlikle fayda olacaktır. İkinci haftadan itibaren de ihtiyaç duyduğunuz kadar çayınızı içmeye devam edebilirsiniz. Çok önemli bir nokta, bu çayı içtiğiniz dönemde kesinlikle sigaradan uzak durmalısınız.

Keçiboynuzunun diğer faydaları; Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır. Kandaki zehirli maddeleri temizler ve kansızlığı giderir. Akciğer esnekliği ve kapasitesi artar. Hırıltı ve öksürük azalır. Kalp krizi riski azalır. Akciğer kanseri riski azalır.

Tüm vücudun toksinlerden arınma kapasitesi yükselir. Bağışıklık sistemi güçlenir. Sigarayı bırakmak kolaylaşır.Dikkat Edilecek 3 Önemli Husus; Şeker içerdiği için şeker hastalarının tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir. Fazla tüketildiğinde baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir.  Kan inceltici ilaç kullananların doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hayatımızda çok önemli olarak gözükmese de karbonatın mucizevi faydalarının olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Bu 8 Şeyi Mutlaka Yapın.Evinizin Bereketi Artacak.. Namaz Kılmayanların Bahanelerii” Sübhanallah Deprem Anını Hiç Böyle Görmediniz