GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
16 Nisan 2018 ( 5786 izlenme )
Reklamlar

Şeytanın çocukları ve görevleri


Birinci sura kadar yaşayacağı için, İblis’e nesil verildi.

1. Hanzeb : Namazda vesvese verir. Namazda böyle bir şey hissedince Allah’a sığın. 2. Velhan Temizlikte çok su kullandırarak vesvese verir. Çok su kullandırır, sonra da gülüp alay eder.

3. Zellenbur Bu da çarşılarda esnafa bozuk mal satmayı, yalan yemini, malını methetmeyi, malın kusurunu gizlemeyi ve insanları aldatmayı güzel gösterir.

4. Vesnan Uyku şeytanıdır. Namaz ve diğer ibadetler için kafayı ve göz kapaklarını bastırır, zina ve hırsızlık gibi haramlar için insanı uyarır.

5. Betr Musibet şeytanıdır. Bağırıp çağırma, yüze tokat vurma gibi cahiliye adetlerini güzel gösterir.

6. Dasim Yemek şeytanıdır. İnsan besmele çekmediğinde, onunla yemek yer, eve girer, yatakta uyur, besmele ile dürülmemişse elbiseleri giyer. Karı koca arasında düşmanlık meydana getirmeye çalışır.

7. Metun veya mesût İnsanlar arasında yalan haberleri yayar, sonra onların aslı çıkmaz. Kişinin her duyduğunu konuşması yalan olarak kendine yeter.

8. El Ebyaz Peygamberlere ve velilere musallat olan şeytandır. Peygamberlere bir zararı dokunamaz, veliler ise onunla mücadele ederler.

Allah’ın korudukları selâmettedir, korumadıkları ise sapıtırlar. (Gazali’nin Bidayet-ül Hidaye şerhi) Kaynak : Tefcirut-Tesnim c.1 s.19

İblis tahtını su üzerine kurar. Sonra yapacakları kötülükleri yapmak üzere avenesini sağa sola gönderir. Makam ve mevkice ona en yakın olan, fitnenin en büyüğünü yapandır. Hepsi yaptıklarını anlatmak üzere İblis’in yanına gelir ve içlerinden birisi: ‘Ben şunu, şunu yaptım.’ der. Ancak İblis, ona: ‘Senin yaptığın da bir şey mi?’ der. Sonra bir başkası gelir ve ‘Falan adamı, karısından boşayıncaya kadar onun yakasını bırakmadım.’ der. İblis bundan o kadar memnun olur ki, hemen onu yanına çağırır ve ‘Sen ne kadar şirinsin!’ diyerek ona iltifat eder.” (Müslim, Münafıkûn 67; Müsned, 3/314)

Şeytan ve askerlerinin şerrinden korunmak için  A- ALLAH’I lisanen kalben zikretmeli  B- LA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAH zikrine devam etmeli  C- Mümkün mertebe takva yolunu tercih etmeli. D- Taklidi imandan tahkiki imana geçmeli. E- ALLAH korkusunu kalbinden atmamalı.  (Elmalı Tefsiri 3 cilt 2148.)

DOSTLAR; Konumuzu bir hadisle bitirelim. “Şeytan hortumunu insanoğlunun kalbi üzerine koyar. Allah’ı hatırlarsa oradan uzaklaşır. Allah’ı unutursa kalbini lokma eder.”
BU BİR SIRDIR.

Bunu paylaş:

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hayırlı Evlat için Okunacak Dua Dereotu Tüketmenin Kanıtlanmış Faydaları . MaşaAllah çok hamarat Allah nazarlardan korusun Neden Uyumadan Önce Yatağınızın Baş Ucuna Limon Koymalısınız