GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
10 Ekim 2018 ( 17308 izlenme )
Reklamlar

Şişkinlik için doğal çözüm

Gaz ve şişkinlik genellikle hazımsızlık nedeni ile oluşur. Zararsız olan bu durum beslenmeye bağlı olarak sık sık oluşabilir. Beslenme düzenine dikkat edilerek ve bazı bitkisel çözümler ile gaz ve şişkinlik sorunundan kurtulmak mümkündür.

Gaz ve şişkinliğe iyi gelen bitkiler: Nane çayı
Nane, yatıştırıcı etkisi ile mide bulantısının yanı sıra gaz ve şişkinliği gidermek için de kullanılabilir. Gaz sancılarını hafifletir. Mentol içeriği ile sindirim fonksiyonlarını düzenler. Ayrıca düz kaslar üzerinde antispasmodic etkisi vardır. Sinirleri yatıştırır ve bu nedenle gerçekten sinirlilik ve stres nedeniyle oluşan mide sorunlarında da kullanılabilir.

 
İhtiyacınız olanlar:
1 torba bitkisel nane çayı
1 su bardağı kaynamış su
 

Yapılışı:
Kaynar su içerisine 1 adet nane çayı poşeti eklenir ve birkaç dakika demlenmesi beklenir. Ardından süzülerek içilir.

 

Gaz ve şişkinlik giderici bitki çayları: Zencefil çayı
Zencefil de gaz ve şişkinlik gibi mide sorunları için kullanılabilir. Hazımsızlık ile mücadele etmeye yardımcı olur. Birçok yararlı kimyasal bileşenlere sahip olan zencefil bağırsakların çalışmasını da kolaylaştırır. Ayrıca olası iltihap ve aşırı gaz oluşumunu engeller.

İhtiyacınız olanlar:
1 adet taze zencefil
Rende (isteğe bağlı)
1 bardak kaynar su
Limon ve bal (isteğe bağlı)
 

Yapılışı:
Zencefil çayı yapmak için çeşitli yollar vardır. Temiz bir zencefil parçası alınır ve sıcak su altında bir patates gibi fırçalanır. Dilimler halinde kesilir. Sıcak su dolu bir kupaya eklenir ve istenirsen içerisine bal ya da limon da ilave edilebilir. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve içilir. Yemeklerden önce ya da sonra içilebilir. Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 

Yemeklerden önce bir tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil de tüketilebilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cebinizdeki Doktor “Kabak Çekirdeği” Y-AŞANMIŞ İBRETLİK BİR OLAY Uykudan Önce Alın ve Her Sabah Daha Zayıf Düz Karınla Uyanın! Sirke ile Ayak Mantarına Son! Deneyenler 1 Günde Kurtuluyor...