GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
08 Temmuz 2018 ( 12840 izlenme )
Reklamlar

Yeniden ısıtıldığında zehirleyen altı gıda.

Hemen her evde bir önceki geceden kalma yemek ertesi gün tüketilmek üzere buzdolabında saklanır. Yemekler arttığında çoğunlukla bu yönteme başvururuz.Çünkü yemeği israf etmemek küçük yaşta öğrendiğimiz bir şeydir. Bazen de yapılan yemek o kadar lezzetlidir ki yarına da kalsın isteriz. Yalnız ocakta veya mikrodalga fırında ısıttığınız da bozulan bazı gıdalar olduğunu hatırlatmakta fayda var.Gerçek şu ki artık yemekler yeniden ısıtıldığında zehirleyebilir.

İsterseniz ısıtıldığında zehirleyen  6 gıdaya hep birlikte göz atalım: 

     1. Patates:

Patates, oda sıcaklığında soğumasına izin verilirse tehlikeli olabilir. Ilık hava ‘botilizm’ denilen bir tür bakterinin oluşmasını sağlar. Botilizm mikrodalga fırında ısıtıldığında bile ölmeyen güçlü bir bakteridir. Bu nedenle patatesli yemekler servis edildikten sonra soğuması için hemen buzdolabına kaldırılmalıdır.

 2. Pirinç: 

Normalde pirinç zararlı olmayan bir gıdadır. Yalnız kötü koşullarda saklanması tehlikeli olabilir. Yaptığınız pilav oda sıcaklığında bir saatten fazla durduğunda üstünde zararlı bakteriler oluşmaya başlar. Bu nedenle servis yaptıktan sonra hava geçirmeyen bir kaba koyup buzdolabında saklanmalıdır. Bu şekilde tutulan pilav sağlıklı bir şekilde yeniden ısıtılabilir.

 3. Tavuk : 

Tavuk yeniden ısıtıldığında kötü reaksiyon gösteren proteinlere sahiptir. Soğuk tavuk ısıtılınca protein kompozisyonu değişir ve sindirim sorunlarına yol açabilir. Eğer tavuğu yeniden ısıtacaksanız her tarafının iyice ısındığına emin olun. Tavuk dumanı tütecek kadar yoğun bir sıcaklığa ulaşmalıdır. Dilerseniz hiç risk almayıp kalan tavuğu salata veya soğuk sandviçte ısıtmadan kullanabilirsiniz.

 4. Yumurta:

Yumurta kesinlikle yeniden ısıtılmaması gereken bir gıdadır. Yumurta yeniden ısıtıldığında içindeki protein yapısı parçalanır. Haşlanmış veya pişmiş yumurta yeniden ısıtıldığında zehirli bir etki yaratır ve sindirim sistemini bozar.

5. Ispanak: 

Diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi ıspanakta da demir ve nitrat bulunur. Yeniden ısıtıldığında bu nitrat parçalanarak nitrite dönüşür. Nitrit kandaki oksijen seviyesini etkiler, toksiktir ve yeniden ısıtılan yemeklerde tüketildiğinde gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle ıspanak ve diğer tüm yeşil yapraklı sebzeleri tüketeceğiniz kadar yapmanızı öneririz.

  6. Mantar: 

Mantar pişirildiği gün tüketilip bitirlmesi gereken bir gıdadır. Mantarı yeniden ısıtmak protein kompozisyonunu bozar. Yapısı bozulan mantar ve kalp sağlığı problemlerine yol açabilir. Eğer bir önceki günden kalan mantarınız varsa soğuk yemenizi öneririz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kanserli Hücreleri 48 Saattte Öldürüyor.. Lütfen Paylaşınız.. Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir? Ayak detoksu ile vücuttan zehirli toksinleri atmak.. Mucizeleri Olan Yağ: Daha Önce Hiç Böylesini Duymadınız!