GÖNÜL SOFRASI RAHMET PINARI
27 Mart 2018 ( 4037 izlenme )
Reklamlar

Yulaf Ezmesi Yemediğinize Pişman Olacaksınız..!


Güne yulaf ezmesiyle başlamak harika bir fikirdir. Çocukları da küçük yaşta yulaf ezmesine alıştırmak önemlidir.

Bildiğiniz gibi kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Sağlıklı bir kahvaltı gün boyunca size enerji verecek ve abur cubur yemenizi engelleyecektir. Üstelik içinde barındırdığı protein, vitaminler ve karbonhidratlarla sağlığa çok yararlıdır.

1- Kolesterolü düşürür Lif içeren yiyeceklerin bizleri tok tuttuğu biliniyor. Bazı lifler diğerlerine oranla daha da faydalı. Örneğin bir lif türü olan beta-glukan kolesterolü düşürmektedir. Yulafta bolca beta-glukan bulunur.

2- Kalın bağırsak kanserini önler Yapılan birçok araştırmada her gün yulaf tüketmenin kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini ciddi derecede düşürdüğü kanıtlandı. Araştırmaya 2 milyondan fazla kişi katıldı.

3- Kilo verdirir American College of Nutrition’ın yaptığı çalışmada, deneye katılanların yarısına kahvaltıda yulaf ezmesi, diğer yarısına da mısır gevreği verildi.

Deneye katılan herkes kahvaltıda 363 kalori aldı. Ancak yulaf ezmesi yiyenler, tok hissettiklerinden ve daha az yemek yeme ihtiyacı duyduklarından daha kolay kilo verdiler.

– Enerji verir Karbonhidrat açısından zengin olan yulaf size enerji de verir. Dişlerinizde bulunan enzimler ve sindirim sisteminiz de daha sağlıklı çalışır.

Karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra yulafta bulunan B ve E vitaminleri sizi hastalıklardan korur.

5- Kalp ve akciğer rahatsızlığından korur Sağlıklı yağ açısından zengin olan yulaf ezmesi kan hücreleriniz ve dolaşım sisteminiz için de iyidir.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada her gün düzenli olarak yulaf ezmesi yiyenlerin kalp ve akciğer rahatsızlıklarına yakalanma riskinin daha az olduğu görüldü.

Öte yandan günde 2-3 porsiyon yulaf ezmesi yiyen kadınların, bir porsiyon yulaf ezmesi yiyenlere oranla kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski %30 daha düşükmüş.

6- Bolca protein içerir Protein, yağ asitleri ve amino asit içeren yulaf ezmesi uzun vadede mısır gevreklerinden çok daha sağlıklıymış. Bir porsiyon (8 yemek kaşığı) yulaf ezmesiyle günlük protein ihtiyacınızın %15’ini karşılıyorsunuz.

7- Sindirimi düzenler Lifin, sindirim sistemine yararlı olduğunu bilirsiniz. WebMD’de belirtilenlere göre günde 25-35 gram life ihtiyaç duyuyormuşuz. Bir porsiyon yulaf lapası günlük lif ihtiyacının %20’sini karşılar. Lif, sindirim sisteminizi düzenler, kabızı önler ve sizi tok tutar.

8- Cildinize iyi gelir İltihap önleyici kremlerin yapımında yulaf kullanıldığı biliniyor. Araştırmacılar, yulafın aynı zamanda egzama ve cilt tahrişine iyi geldiğini belirtiyorlar.

9- Bolca antioksidan içerir Yulafta bolca antioksidan bulunur. Onlardan biri olan ve sadece yulafta bulunan “avenanthramide” sağlığınıza oldukça yararlıdır. Tansiyonunuzu düzenlerken, kaşınma ve iltihabı da önler.
Yulafın sağlığımıza olan katkısından herkes haberdar. Ancak güç geçtikçe yulafın başka nelere iyi geldiğini öğreniyor ve şaşırmaya devam ediyoruz.

Üstelik yulaf ezmesinden sıkılmıyorsunuz. İster elma, ister tarçın, ister üzüm ve isterseniz de dilediğiniz meyveyi ekleyebiliyorsunuz. Bütün arkadaşlarınızın yulafın faydalarından haberdar olması için paylaşın.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çok Dikkatli Olun! DÜNYAYI AYAĞA KALDIRAN GÖRÜNTÜ DEAŞ'lı teröristler ABD ve PYD korumasında tahliye ediliyor ABD, PKK VE DAEŞ ORTAKLIĞI KANITLANDI Ayetlerde Cehenneme girecek 25 sınıf insan KABE İMAMI MAHİR İZLENME REKORU KIRACAK OKUYUŞ.